מורה דרך | מדריך טיולים - ג'ילבון  
עברית
English

ג'ילבון

נחל ג'ילבון
 
טיול בנחל ג'ילבון , ובעיקר במפלי דבורה וג'ילבון הינו אחד מהמסלולים היפים ביותר בארץ בכלל וברמת הגולן בעיקר. הטיול מתאים לכל ימות השנה ואף בימי הקיץ הלוהטים אפשר לטבול ולצנן את גופינו במימי הנחל הזכים והקרים.
ראשיתו של נחל ג'ילבון במערכת פלגים ויובלים, המנקזים את מרגלות הר אביטל (1,204 מ' מעל פני הים) והר שיפון (977 מ') שהם מן הגבוהים בתילי הגעש של הגולן. בהמשך זרימתם מתלכדים היובלים, וזורמים יחדיו לערוץ הראשי, היוצר - בשל הפרשי הגובה בין הגולן לבקעת חולה - קניון שקירותיו זקופים ובו מפלים ובריכות. הנחל יוצא אל בקעת חולה מול גשר שן (גשר הפקק). שמו העברי, ג'ילבון, ניתן לו על-שם כפר ומוצב צבאי סורי הקרויים ג`לבינה. שם נוסף הניתן לנחל הוא נחל דבורה.
ניתן לבצע מספר מסלולים. אני ממליץ בעיקר על :
מסלול מעגלי שמשכו כ-3 שעות הכולל ביקור במפל ג'ילבון ובמפל דבורה כאן מספיק רכב אחד אותו יש להחנות בתחילת המסלול . אורך מסלול זה הוא כ-3 ק"מ והוא כולל טיפוס בינוני ולא ארוך במיוחד בסופו.
איך מגיעים
מכביש 90 טבריה קרית שמונה פונים מזרחה בצומת מחניים לכביש מספר 91. עוברים מעל לגשר בנות יעקב ומגיעים לצומת נשוט, צומת אחת לאחר הפניה לקצרין. לאחר הצומת ממשיכים עוד כחצי ק"מ עד לבסיס צבאי. לפני גדר הבסיס ישנו שביל עפר מסומן בסימון שבילים אדום שמאלה. ישנו שלט המורה על הדרך לג'ילבון. נוסעים עם דרך העפר המתאימה לכל רכב כשני ק"מ ופונים ימינה בצומת השבילים  חצי ק"מ נוסף והגענו לרחבת החנייה שבתחילת המסלול .
המסלול מתחיל בשרידיו של כפר סורי שננטש לאחר מלחמת ששת הימים. בין בתי הבזלת גם ניתן למצוא בתי בטון אשר שימשו מחנה נטוש של צהל. עד מהרה יורד השביל המסומן בסימון שבילים אדום, בין עצי אקליפטוס  ומשוכות צבר לעבר אפיק הנחל הזורם כל השנה. מיד לאחר חצית האפיק נגיע לפיצול לסימון שבילים שחור העולה לצידו השני של הנחל. נמשיך עם השביל האדום עד שנגיע לתצפית מפל דבורה ממנו יוצא שביל בסימון שבילים כחול העולה לצידו השני של הנחל, לעבר הכפר העתיק דבורה אף כי אין הדבר חובה, מומלץ לטפס (כ-10 דקות) לעבר הכפר העתיק וליהנות מתצפית על בקעת החולה וכן מממצאים ארכיאולוגים מרתקים.
כפר דבורה
השביל הכחול מוביל אותנו לעבר שרידי הכפר הערבי דבוריה שישב על שרידי היישוב היהודי מתקופת התלמוד . בתחילת המאה ה-20 הכפר היה מיושב על ידי בדווים, בני שבט נערנה, שבדור האחרון עברו תהליך של מעבר להתיישבות-קבע. כדי לבנות את הכפר הם עשו שימוש משני באבני בניין שנמצאו בסביבתם. אבנים אלו היו שרידים מן הכפר היהודי מהמאה השלישית לספירה.
לאחר מלחמת ששת הימים, שעה שכוחות צהל הגיעו לאזור, נמצאו בין שרידי הכפר כמה כתובות בעברית. המפורסמת שבהן היא הכתובת שנמצאה על גבי משקוף בקיר מסגד הכפר: זה בית מדרשו של רבי אליעזר הקפר.הוא התפרסם בצניעותו ואמר את המשפט המפורסם "אל תהא כמשקוף העליון שאין יד אדם יכולה ליגע בו, ולא כאסקופה העליון שמבלעת פרצופות ולא כאסקופה האמצעית שמנגפת הרגליים. אלא הווי כאסקופה הנדרסת שהכל דשין בה וסוף הבית כולו נסתר והיא עומדת במקומה". המשקוף עם הכתובת הועברו למוזיאון הארכיאולוגי בקצרין, ואפשר לראותו שם. בית המדרש והשרידים המפוארים מלמדים על חשיבותו של יישוב יהודי זה בתקופת התלמוד. כדאי לחפש את אבן המשקוף הגדולה, המשובצת בקיר אחד. הבתים, שאורכה כמטר ועליה מגולף עיט גדול, מחזיק זר במקורו, ולצידו שני דגים. ייתכן שאבן זו הייתה חלק ממבנה בית הכנסת ביישוב.
בשולי הכפר אפשר למצוא שרידים של בתי בד עתיקים, עדות לאחד מענפי הפרנסה העיקריים של תושבי הכפר בתקופת התלמוד.
מפל דבורה
לאחר הביקור בכפר, נחזור עם השביל הכחול לעבר התצפית על מפל דבורה. גובה המפל הוא 12 מטרים,  והשביל מוביל לתחתית המפל בעזרת יתדות הנעוצות בסלע. שימו לב לתופעה די מגעילה ומכעורת הנקראת סלע המסטיקים. מטיילים רבים חושבים שיש בהצמדת מסטיק לסלע בגדר תרומה, אין הם מבינים שזה פשוט מגעיל.
בתום הירידה השביל האדום ממשיך ימינה. שימו לב כי שביל לא מסומן ממשיך שמאלה לעבר הבריכות בתחתית המפל. מומלץ בחום לטבול במים הקרירים. שימו לב כי גם בסוף הקיץ המים עמוקים ומחייבים לדעת לשחות.
סביב לבריכה ולאורך הנחל נוכל ליהנות  מצמחיית נחלים עשירה:הרדוף נחלים, ערבה שעירה פטל קדוש שיח אברהם מצוי, ליבנה רפואית, ועוד. בעונה המתאימה נוכל ליהנות מפרי התאנה.
מפל ג'ילבון
בתום הביקור בבריכות מפל דבורה, נמשיך עם השביל האדום. אם נרצה נוכל ללכת בתוך אפיק הנחל שרגלינו משכשכות במים. נמשיך עוד כק"מ וחצי עד לפיצול של סימון שבילים כחול הפונה שמאלה לעבר החניה. אנו נמשיך עם השביל האדום, אשר צופה לעבר מפל גילבון שגובהו כ 41 מטרים והוא השני בגובהו בגולן. השביל האדום ממשיך לתחתית הנחל שם ישנו פיצול לשביל קצר הפונה ימינה לעבר הבריכה הגדולה שבתחתית המפל. מומלץ בחום לשחות במימי הנחל הקרים בחודשי הקיץ.
מסלול מעגלי – חזרה לחניה
מהבריכה נחזור על עקבינו במעלה השביל האדום עד לנקודה בה מתחיל השביל הכחול . מנקודה זו מתחילה עליה לא ארוכה עד לשביל עפר אשר הליכה של כ-15 דקות בו תוביל למגרש החניה לסוף המסלול.

עמוד ראשי  |  אודות  |   מפת אתר  |  הצהרת פרטיות  |  יצירת קשר
Drop Studio - דרופ סטודיו
© Drop Studio 2009
עיצוב אתרים, בניית אתרים - דרופ סטודיו.

תפריט מנהלהתנתק מהניהול

משרד התיירות רשות הטבע והגנים דידו סנטר טיולים בצפון
מורה דרך מדריך טיולים בגדי הריון שרת וירטואלי מלכה בגדי הריון