מורה דרך | מדריך טיולים - בעקבות ישו מסביב לכינרת  
עברית
English

בעקבות ישו מסביב לכינרת

בעקבות ישו מסביב לכינרת
 
 
נסיעה להר האושר דרך ואדי ערה, עוקף עפולה, צומת צלמון, כביש מס' 807, כביש מס' 90
הפסקה בתחנת דלק ליד צומת מגידו (שירותים ומזנון)
 
נין       
 
היישוב מוזכר בנצרות בכך שככל הנראה שם החיה ישו את בן האלמנה. בתקופה זו היה ככל הנראה יישוב במקום אשר נקרא "נעים" או "נעין" ומכאן השם ליישוב החדש. לוקס פרק ז י"א-ט"ו (Lk 7,11-15): לְמָחֳרָת הָלַךְ אֶל עִיר אֲשֶׁר שְׁמָהּ נָעִים, וְאִתּוֹ הָלְכוּ תַּלְמִידָיו וְהָמוֹן רַב. הוּא הִתְקָרֵב אֶל שַׁעַר הָעִיר וְהִנֵּה מוֹצִיאִים מֵת אֲשֶׁר בֵּן יָחִיד הוּא לְאִמּוֹ הָאַלְמָנָה, וְקָהָל רַב מִן הָעִיר הוֹלֵךְ עִמָּהּ. כְּשֶׁרָאָה אוֹתָהּ הָאָדוֹן נִכְמְרוּ רַחֲמָיו עָלֶיהָ וְאָמַר: "אַל תִּבְכִּי." הוּא נִגַּשׁ, נָגַע בַּמִּטָּה וְנוֹשְׂאֵי הַמִּטָּה נֶעֶמְדוּ. אָז אָמַר: "בָּחוּר, הֲרֵינִי אוֹמֵר לְךָ, קוּם!" הַמֵּת יָשַׁב וְהֵחֵל לְדַבֵּר, וְיֵשׁוּעַ נָתַן אוֹתוֹ לְאִמּוֹ.
-           במקום נמצאים שרידים של הכנסייה הביזנטית "כנסיית בן האלמנה".
 
הכנרת:
-           בברית החדשה הכנרת נקראת ים גינוסר, ימת טבריה או ים הגליל.
 
-           עולם הדייגים והמים מהווה חידוש לעומת עולם החקלאות ורועי הצאן, אשר מוצג בתנ"ך.     בתקופת ישו, מערב הכנרת הוא שטח יהודי תחת שליטתו של הורדוס אנטיפס, אשר הרג את יוחנן המטביל. ואילו המזרח תחת שלטונו של הורדוס פיליפוס מיושב על ידי פגאנים.ישו לעולם לא הגיע לטבריה כי פחד מן השלטונות אשר היו עלולים לעצור אותו כמרדן. הוא העדיף את הטבע מחוץ לערים. כך גם נהג בירושלים, שבוע לפני מותו, כאשר בחר לחנות בהר הזיתים.
-           ישו הגיע לכנרת מנצרת וראה בדרכו: את הר תבור, הארבל, פורייה וקרני חיטין...
 
-           דג האמנון (St. Peter´s Fish): הדג מותאם במיוחד למליחות הקלילה בכנרת וקיבל את שמו לכבוד נס, אשר צוין בבשורה לפי מתי 17,24-27: "ויהי כבואם אל כפר נחום ויגשו אל פטרוס גובי מחצית השקל ויאמרו הלא יתן רבכם את מחצית השקל. ויאמר הן ובבואו הביתה קידם אותו ישו לשאול מה דעתך שמעון מלכי הארץ ממי יקחו מכס ומס מאת בניהם או מאת הזרים. ויאמר פטרוס אליו מאת הזרים ויאמר לו ישו אם כן אפוא הבנים חופשים המה. אך למען לא נהיה להם למכשול לך אל הים והשלכת אל תוכו חכה ואת הדג הראשון אשר יעלה שאהו וכאשר תפתח את פיו תמצא בו אסתירא אותו קח לך ונתת להם בעדי ובעדך."
 
תל כנרות:
התל נתן לכנרת את שמו. כאן מצאו שרידים מתקופת בית ראשון. התל הוקם במקום מכיוון שבסמוך אליו עבר סעיף של דרך הים. ישו פעל באזור בו נפגשו תרבויות רבות ונוסעים רבים.
 
אתרים חשובים נוספים באזור:
חרבת מנים:
 בבקעת גנוסר, סמוך לאתר ספיר ליד אכסנית כרי-דשא. בחורבה שרידי ארמון מהמאה ה-8, שבנייתו לא הושלמה. נבנה ע"י החליף המוסלמי אל-וליד מבית אומיה, שהיה גם בונה ארמון השאם ע"י יריחו. הארמון נחרב כנראה ברעש אדמה. במקום נמצא פסיפס מפואר, שרידי בית מרחץ מן המאה ה-8, שערים וחומות. במאה ה-12 נזכר המקום כתחנה לפלוגות צבא שעברו מבאניאס לעכו. בקרבת מקום מצויות חורבות של אכסניית דרכים מהתקופה הממלוכית -חאן מיניה. פירוש השם הוא: נמל קטן, אשר היה כנראה בחוף הכנרת הסמוך. בערבית נקראת הכנרת גם "בחר אל-מניה", ע"ש החאן, או הנמל. חרבת מנים היא מהאתרים הבודדים בבקעה שבה נערכו חפירות מסודרות.
 
אתר ספיר:
תחנת ספיר הינה התחנה הראשונה של "המוביל הארצי" הראוי לשם "אבי עורקי המים של המדינה". תחנת ספיר קרויה על שמו של פנחס ספיר, מנכ"ל "מקורות" השני בשנות הארבעים, ולימים שר האוצר. מי הכנרת מוזרמים באמצעות צינור תת- ימי המונח בקרקעית הכנרת אל בריכת ביניים וממנה אל התחנה החצובה כולה בבטן ההר. בתחנה 4 יחידות שאיבה ענקיות, שמעלות את מי הכנרת ממפלס של 209 מטר מתחת לפני המים לגובה של 50 מטר מעל לפני הים.
 
בית יגאל אלון:
 בית יגאל אלון או מוזיאון אדם בגליל הוא מוזיאון השוכן בקיבוץ גינוסר לחוף הכנרת. המוזיאון קרוי על שמו של יגאל אלון שהיה חבר הקיבוץ ונקבר בו, ומשמש מרכז חינוכי לתולדות הגליל. הסירה מגינוסר מוצגת באולם תצוגה מיוחד במוזיאון. זוהי סירת עץ שנתגלתה באקראי בשנת 1986 בין קיבוץ גינוסר למגדל, כאשר מי הכנרת היו בשפל. אופייה של הסירה ובדיקה באמצעות פחמן 14 אפשרו לתארכה לתקופה שבין שנת 50 לפנה"ס ועד שנת 70 לספירה. היא מייצגת את סירות הדייגים, אשר היו בשימוש בתקופת ישו.
המנזר הביזנטי "מריה מגדלנה":
שרידיו של המנזר נמצאים בקטע חוף הכנרת שמול מפגש כביש הכנרת (מס' 90) עם הכביש היורד ממע'אר למגדל (מס' 807).
 
 
 
הר האושר:
 
 
 
 
 
שירותים, חנות מזכרות, דמי חנייה לרכב פרטי: 5 ₪, לאוטובוס 50 ₪.
ניתן להגיע ללא תיאום מראש.
לפי המסורת הנוצרית והברית החדשה הר האושר הוא המקום בו נשא ישו את "דרשת ההר" (מתי 5-7), בה נכללו עיקרי תורתו. לדרשת ההר יש 5 מקבצים, אשר ניתן לראות כמקבילים לחמישה חומשי התורה, כך שהר האושר, עליו ניתנו עיקרי התורה הנוצרים בעצם מקביל להר סיני, עליו ניתנה התורה.
 
            על ראש ההר ממוקמים מנזר, כנסייה, אכסניה של נזירות פרנציסקאניות, גן ומשק חקלאי ששייך למיסיון האיטלקי בארץ ישראל וכן המרכז הבינלאומי דומוס גלילאה. הכנסייה נבנתה בין השנים 1936 עד 1938 על ידי האדריכל אנטוניו ברלוצי, אשר בחר את מיקום הכנסייה על פי מתי. הכנסייה בנויה מאבני גיר ובזלת, אשר נמצאות באזור רמת כורזין. היא מעוצבת בצורת מתומן על מנת לסמל את 8 הפסוקים מ"דרשת ההר" של ישו הפותחים במילה "אשרי", והחלונות בשמונת קירותיה מעוטרים בפסוקי הדרשה. על רצפת הכנסייה, מסביב למזבח, שבע טבלאות ובהם כתובות המידות הטובות על פי "דרשת ההר": אמונה (fides), תקווה (spes), חסד (caritas), תבונה (prudentia), מתינות (temperantia), אומץ (fortitudo) וצדק (iustitia). על הטבלה השמינית היה כתוב: "XV genus italica" – 15 שנה לעם האיטלקי תחת מוסוליני. מכיוון שנוצרו שמועות, שהכנסייה בעצם נבנתה לכבוד מוסוליני או על ידו, הוחלפה הטבלה בלוח עליו הכתובת: LAUS TIBI CHRISTE – הלל לך משיח.
 
במרכז המתומן לא נמצא מיקום, בו התרחש אירוע מסוים, אלא מזבח הכנסייה עם הטברנאקל – ארון לשימור לחם הקודש (Tabernakel). על הטברנאקל ציור של דג והמילה היוונית ΙΧΘΥΣ = דג, ראשי התיבות ל:
-           Ι (I) : ΙΗΣΟΥΣ ישוע
-           Χ (CH) : ΧΡΙΣΤΟΣ כריסטוס
-           Θ (TH) : ΘΕΟΥ של האלוהים
-           Υ (U) : ΥΙΟΣ בן 
-           Σ (S) : ΣΩΤΗΡ גואל
 
-           הדג גם הפך לסמל הנוצרים, מכיוון שניתן לראות הקבלה בין יהושע בן נון, אשר הנהיג את עם ישראל במעבר הפיזי אל תוך ארץ ישראל וישוע, אשר הנהיג את עם חסידיו במעבר רוחני אל האמונה הנוצרית. נון = דג.
 
הנוף משתקף בקישוטי הכנסייה: הפסיפס על הרצפה מראה מים והתקרה צבועה בצבע תכלת כמו השמיים.
ליד הכניסה נמצאות ויטרינות עם הבגדים של האפיפיורים פאולוס ה-6 ויוחנן פאולוס ה-2, אשר ביקרו בכנסייה והשאירו את הגלימות כמתנה.
 
דרשת ההר:
 
הדרשה מכילה את תמצית התורה הנוצרית. ישו מפרש את חוקי התורה בצורה מחמירה, למשל לגבי גירושין. הוא רוצה לקבוע רף גבוה כדי להשיג את תיקון החברה. הוא מדגיש את הכוונה שמאחורי המעשים. גם בנצרות קיימות מספר "מצוות תעשה": צדקה, חסד, תפילה וצום. במאה ה- 13, מסדרי הקבצנים (Bettelorden) ניסו ליישם את עיקרי דרשת ההר.
-           לרגלי ההר קיימים שרידיהם של כנסייה ומנזר ביזנטיים, שציינו את מקום דרשת ההר על פי הבשורה של לוקס.. מבנים אלו מתוארכים לתקופת הזמן בין סוף המאה ה-4 ועד למאה ה-7 לספירה. את שרידיהם ניתן לראות ממול לכניסה לכנסיית שבעת המעיינות.
-           מן הכנסייה על הר האושר מוביל שביל להליכה ברגל עד לכנסיית שבעת המעיינות בטבחה. כדי להגיע לתחילת השביל, צריך לבקש מן הנזירות לפתוח שני שערים.
-           תצפית מהר האושר: הכנרת, טבריה, הר ארבל, בקעת גינוסר...
-           הטופוגרפיה של האזור מאפשרת, שמי שעומד ומדבר על ההר יישמע על ידי העומדים למטה במורד ההר.
 
כנסיית שבעת המעיינות בטבחה (Heptapegon, Brotvermehrungskirche):
 
שירותים, כניסה חופשית, שעות הפתיחה: ב'-ו' 8:00 – 17:00, שבת 8:00 – 15:00, יום ראשון סגור
שם המקום "טבחה" בא מהמילה "שבע" (שבעת המעיינות), האותיות ט – ש ו- ח – ע מתחלפות.
 
            הכנסייה מוקדשת לנס הלחם והדגים, אשר מסופר בבשורה לפי לוקס 9,10-17. ישו הכפיל חמישה לחמים ושני דגים ו 5000 אנשים שבעו.
-           היסטורית הכנסייה: בשנת 350 לספירה, יהודי מומר בשם יוסף הקומס בנה את הכנסייה הראשונה במקום ושילב בה סלע, אשר לפי המסורת עליו הניח ישו את הלחמים והדגים. הכנסייה הוצבה בדיוק במקביל לסעיף של דרך הים. בשנת 480, הפטריארך מרתיריוס הקדוש הרחיב את הכנסייה וחידש אותה בסגנון בזיליקה ביזנטית טיפוסית עם אפסיס הפונה למזרח ופסיפסים מפוארים. ברשות הנוצרים האורתודוקסים נמצאת איקונה, שמראה את מרתיריוס מחזיק בדגם הכנסייה אשר בנה. בשנת 614 נהרסה הכנסייה על ידי הפרסים ורק בשנים 1980-82 היא נבנתה מחדש על ידי המסדר הבנדיקטיני לפי הדגם הביזנטי, והיא הכנסייה היחידה בארץ שנבנתה לפי דגם ביזנטי. לא נמצאים במקום שרידים מן התקופה הצלבנית, מכיוון שהצלבנים לא הגיעו לכנרת.
-           הפסיפסים: בשנת 1932 התגלו שרידי הכנסייה הביזנטית והפסיפסים. הפסיפס המפורסם ביותר נמצא מול המזבח המוצב מעל הסלע עליו התרחש הנס. הפסיפס מראה ארבעה לחמים ושני דגים. הלחם החמישי נמצא על המזבח והופך לגופו של ישו בטקס המיסה. פסיפס אחר מראה טווס, שמסמל את גן העדן ועל פסיפס נוסף רואים "נילומטר" – מגדל למדידת מפלס הנילוס במצריים. הנילומטר מעיד על זיקה ליציאת מצריים. הנוצרים רואים במן, אשר בני ישראל אכלו במדבר פרוטוטיפ ללחם הקודש, אך אלה שאכלו את המן מתו, ואלה שיאכלו את לחם הקודש יחיו...


 
למרות שמדובר בכנסייה קתולית, כמעט ולא נמצאים קישוטים כמו תמונות או פסלים.
 
 
כנסיית הבכורה של פטרוס – Mensa Christi :
            כניסה ללא תשלום, במקום יש שירותים.
            הכנסייה סמוכה לכנסיית שבעת המעיינות ושייכת למסדר הפרנציסקאני.
 
            במתחם זורמים מי אחד משבעת המעיינות המליחים בתוך תעלה. המעיינות עצמם נמצאים צפונה מטבחה. המים המליחים והחמימים (כ-22 מעלות) תורמים לעושר הדגה בתוך הכנרת. היום, מי המעיינות מובלים אל תוך המוביל המלוח ואיתו אל תוך הירדן – על מנת לא למליח את מי הכנרת, אשר נשאבים אל תוך המוביל הארצי ומשמשים כמי שתייה.
 
-           בצד השביל נמצא לוח עם כל האפיפיורים: מפטרוס ועד בנדיקטוס ה-16. נוצרים קתולים רואים את בכורת פטרוס כיסוד וכלגיטימציה של מוסד האפיפיורות. פרוטסטנטים חולקים על הקשר בין בכורת פטרוס לאפיפיורות ולכן לא מומלץ להדגיש את הנקודה בהדרכה. להם מתאים יותר השם השני של המקום: Mensa Christi = שולחן המשיח.
 
הבשורה על פי יוחנן 21,1-19. לאחר תחייתו, ישו הופיע בפעם הרביעית מל תלמידיו. אחרי שהדייגים, בניהם פטרוס לא הצליחו לתפוס אף דג, הוא המליץ להם לזרוק את הרשת בצדה הימני של הסירה ואכן הם תפסו כמות גדולה מאוד (153 דגים) של דגים ולמרות זאת הרשת לא נקרעה. מרוב בושה (כי זיהה את ישו אליו הוא התכחש) קופץ פטרוס למים. לאחר שחזרו עם השלל לחוף, ישו הכין להם לחם ודגים על מדורה והזמין אותם לאכול. לפי המסורת הנוצרית, ישו הניח את הדגים על הסלע (Mensa Christi), שנמצא היום בתוך הכנסייה. לאחר שאכלו, ישו שואל את פטרוס שלוש פעמים האם הוא אוהב אותו ומצווה אותו שלוש פעמים לרעות את צאנו. כך פטרוס מכפר על שלוש הפעמים בהן התכחש לישו לפני צליבתו.
-           הכנסייה המודרנית נבנתה על ידי הפרנציסקאנים בשנת 1933 על שרידי כנסייה ביזנטית שעמדה במקום. הנוסעת איגריה, אשר הגיעה לאזור בשנת 380 לספירה, תיארה את המקום הקדוש לנצרות.
 
נסיעה לכפר נחום
בצד הכביש רואים את הטיילת, אשר נבנתה כדי לשרת את מיליוני הצליינים שהיו צפויים להגיע לארץ בשנת 2000 – ולא הגיעו.
 
הכנסייה בכפר נחום, בית הכנסת העתיק:
 
דמי כניסה 3 ₪, שירותים, אסור להיכנס עם נשק, המקום בבעלות מסדר הפרנציסקאנים.
 
 
 
 
 
            מול הכנסייה נמצא פסל גדול של פטרוס (עם הסימנים שלו: מפתחות השמיים, מקל הרועים, הסלע והדגים). פטרוס קשור למקום מכיוון שישו ותלמידיו, כאשר פעלו בסביבות הכנרת, גרו אצל חמתו של פטרוס בכפר נחום. בביתו התרחשו מספר ניסים:1

)         ישו מרפא את נער שר המאה. (מתי 8,5-13)
2)         ישו מרפא את חמתו (פטרוס היה נשוי!) של פטרוס שסבלה מחום גבוה (מתי 8,14-15)
3)         ישו מרפא איש משותק, אשר הורד על אלונקה דרך הגג הפתוח אל תוך ביתו של
           פטרוס (מרקוס 2,1-12)
שלוש הסצנות מוצגות על תבליטי עץ בתוך הכנסייה.
הכנסייה המודרנית בנויה מעל שרידיה של כנסייה ביזנטית בצורת מתומן. הכנסייה הביזנטית בנויה על שרידי ביתו של פטרוס, אשר שימש את הנוצרים הראשונים כ- Domus Ecclesia = בית להתכנסות ותפילה. שלט ליד השרידים מסביר על השכבות והתקופות השונות.
-           הפרנציסקאנים בנו באתר כנסייה חדשה בשנת 1990, לידה שטח חפירות עם שרידי בתי מגורים מן המאה השנייה לספירה. הבתים מסודרים כ- Insulae (מבננים) ובעיר קיימים גם Cardo ו- Decomanos.
בית הכנסת:
 
ליד הכניסה לאתר מוצגים ממצאים מבית הכנסת העתיק: קישוטים בצורת גמלון, ביצים ורמכים, 7 המינים, מגן דוד. גם ארון קודש על גלגלים, אשר מבטא את כמיהת העם היהודי למשכן הנייד.
-           בבית הכנסת של כפר נחום ישו גירש שד טמא מאיש חולה. השד הטמא שדיבר מתוך האיש זיהה את ישו כקדוש אלוהים (מרקוס 1,21-28).
בית הכנסת פונה לדרום, לכיוון ירושלים.


 
-           עד היום קיימות מחלוקות לגבי תיארוך בית הכנסת: לפי דעה אחת, שרידי בית הכנסת, הבנוי מאבני גיר, הם מן המאה השישית. בית הכנסת בנוי על יסודות בית ציבורי קדום יותר (בנוי מאבני בזלת), מן המאה החמישית המוקדמת, אשר עומד על שרידי בית כנסת מתקופת ישו (מאבני בזלת). בצד הבניין ניתן לראות את השכבות השונות. לפי דעה אחרת, לא יכול להיות שבית הכנסת המפואר נבנה בתקופה הביזנטית, מכיוון שבתקופה זו אסרו על בניית בתי כנסת חדשים ומפוארים, לכן בעיניי חוקרים אחדים, הבניין נחשב כמן התקופה הרומית...
 
ליד בית הכנסת מוצגים ממצאי האתר: כותרת עם סמלים יהודיים כמו מנורה, שופר ומחתה ואבן מיל מתקופת הקייסר הרומי הדריאנוס.
 
הכנסייה היוונית-אורתודוקסית "כנסיית 12 השליחים" בכפר נחום:


 
            כניסה ללא תשלום (רצוי לתת תרומה), שירותים, חנות מזכרות
            אחד הנזירים בשם אירינארכוס, נחמד במיוחד ומדבר אנגלית מצוינת. הוא אחראי על טיפוח הגינות במתחם. עבודות גינון נחשבות כדרך להלל את האל. במתחם נמצאים ספסלים ושולחנות בצל עצי תות מטופחים. ניתן לנוח כאן ולאכול אוכל מהבית.
 
פנים הכנסייה מכוסה כולו בציורים מרשימים ותמונות שונות. בחזית נמצאת האיקונוסטזיס.
ציור הצליבה: לונגינוס דוקר את ישו כדי לוודא את מותו והופך לנוצרי. לפי המסורת, מתחת להר גולגותא קבורה הגולגולת של האדם הראשון. כאשר דמו של ישו מחלחל אל הגולגולת, הוא משחרר את האנשות מן החטא הקדמון.

 
 
 
 
 
 
ציור התחייה: ישו משחרר את אדם וחווה מן השאול.
ציור גן העדן: בתוך גן העדן נמצאים כבר מרים, אברהם והגנב הטוב (עם הצלב). פטרוס מוביל את הקדושים אל תוך גן העדן.
ציור הגהנום: השד מעל פה הדרקון הוא הממון. לפי הברית החדשה לא ניתן לשרת גם את אלוהים וגם את הממון. הנשמות מחולקות לקבוצה בפורגטוריום (Fegefeuer), שעוד ניתן להצילן ולקבוצה שאבודה סופית.
 
הגן הלאומי כורסי :
דמי כניסה, במקום יש שירותים.
 
 
 
בכורסי ישו גירש שדים טמאים מאיש חולה. השדים הזדהו כלגיון וביקשו לעבור אל עדר חזירים והחזירים, כ- 2000 במספרם נפלו אל תוך הכנרת וטבעו (מרקוס 5,1-20). האיש, אחרי שנרפא, הפך למיסיונר הראשון בקרב הפגאנים מעניין: הסיפור מרמז ללגיון הרומי העשירי, אשר חנה באזור. סמליו היו ספינת מלחמה וחזיר בר.
 
נסיעת ישו לכורסי מזכירה את נסיעת יונה הנביא. שניהם נרדמים על הספינה בעת סערה קשה (מתי 4,35-41 ויונה 1,4-6).
 
נוצרים פרוטסטנטים נוהגים לערוך בכורסי טקסי אקסורציזם, לפני שמחדשים את הטבילה בירדנית.
 
בכורסי נמצאים שרידים של כנסייה ומנזר ביזנטיים ובית מרחץ. במורד ההר בנויה קפלה קטנה על שרידי הכנסייה הביזנטית. זאת הקפלה הקטנה ביותר בעולם, בנויה כבזיליקה במאה החמישית. שביל מוביל לקפלה.
 
בשנת 614 נרצחו הנזירים על ידי הפרסים. עצמותיהם נמצאו מאחורי האפסיס של הכנסייה יחד עם מדליון עם דמות ישו, אשר נחשב לדמותו הקדומה ביותר שנמצאה עד היום.
ליד הכנסייה היה בית בד, מכיוון שהיה צורך בשמן זית לתאורה ולשימוש פולחני.
 
 
תמונות
http://picasaweb.google.com/meir.shalom/OpeTTC?authkey=Gv1sRgCPW7sLXC8pTwjwE#


עמוד ראשי  |  אודות  |   מפת אתר  |  הצהרת פרטיות  |  יצירת קשר
Drop Studio - דרופ סטודיו
© Drop Studio 2009
עיצוב אתרים, בניית אתרים - דרופ סטודיו.

תפריט מנהלהתנתק מהניהול

משרד התיירות רשות הטבע והגנים דידו סנטר טיולים בצפון
מורה דרך מדריך טיולים בגדי הריון שרת וירטואלי מלכה בגדי הריון