מורה דרך | מדריך טיולים - טיול בחיפה  
עברית
English

טיול בחיפה

 
 
סיור בחיפה
 
 
רקע כללי:
 
התפתחות העיר חיפה התחילה מלמטה, קרוב לחוף, מכיוון שעל הר הכרמל לא נמצאו מעיינות המאפשרים התיישבות - היום קיימת אקסיומה: יותר למעלה, יותר עשיר...
 
רק במאה השנים האחרונות העיר "טיפסה" על ההר, והשכונות העליונות הפכו לשכונות יוקרתיות.
 
 ליד היישוב היהודי הקטן חיפה התקיימה בתקופה הביזנטית עיר נוכרית: קאסטרה (מהמילה Castrum). קאסטרה הייתה עיר עוינת לחיפה ונזכרת כבר בתלמוד . מצאו את שרדי העיר קאסטרה כאשר ביצעו חפירת הצלה בשטח בו מתוכננת להבנות מנהרה.
 
קאסטרא
 
 מרכז הקניות קאסטרה, הוקם על ידי משפחת דנקנר (אחת המשפחות העשירות בארץ). בחזית הקניון נמצא ציור הקיר (על קראמיקה) הכי גדול בעולם, שהוזכר בספר Guinness. הוא צויר על ידי האומן Erik Brauer, ומראה סצנות מן התנ"ך. ממול לכניסת הקניון נמצא עמוד עליו מוצגות דמויות מן הסיפור "חד גדיא". בקניון ניתן לרכוש יצירות אומנות ולהשתמש בשירותים.


 
במרכז הקניון כיפה. על הכיפה בחלקה הפנימי מצויירים ציורים רבים כאשר כל אחד מהם הינו פסוק או משל מספר מישלי כגון: ציור של אדם שוכב על מיטה למרגלות עץ ועל העץ מטפסות נמלים חרוצות ועובדות. פירוש המשל " לך אל נמלה עצל ראה דרכיה וחכם".
 
לאורך ההיסטוריה הייתה חיפה עיר קטנה, בצילה של עכו, עיר הנמל העתיקה והמשמעותית
בשנת 1761 הגיע דהר אל עומר לחיפה, ובנה אותה כעיר עם חומות (שטח קטן בעיר התחתית).
 
בספרו "Altneuland", קרא הרצל לחיפה "עיר העתיד", ובשנת 1909 הוקמה השכונה הציונית הראשונה בחיפה בשם "הרצליה" ויותר מאוחר גם שכונת "הדר הכרמל", בה הוקם הטכניון (1912).
 
הבריטים כבשו את חיפה במלחמת העולם הראשונה מהתורכים, ובנו בה את הנמל המרכזי במזרח התיכון, שנועד להובלת נפט ממדינות ערב לאירופה דרך הים. הוקמו גם בתי זיקוק שהיוו מקום עבודה לאנשים רבים.
 
תחת שלטון הבריטים, גדל מספר התושבים בעיר מ- 30,000 ל- 140,000. היהודים גרו בעיקר בהדר הכרמל ועל הכרמל ואילו הערבים בעיר התחתית. תופעה זו סייעה לכיבוש מהיר של העיר על ידי הכוחות היהודים במלחמת העצמאות.
 
היום גרים בעיר 240,000 תושבים, מתוכם כ- 30,000 ערבים – ומיעוטים כמו אחמדים, בהאים,נוצרים...
 
נסיעה על הכרמל דרך "דרך פרויד": מספר נקודות תצפית לאורך הדרך
 
שכונות חיפה שעל הכרמל נמצאות על שלוחות כאשר ואדיות מפרידות בניהן. מי שרוצה להגיע משכונה לשכונה, חייב לעלות לציר הכרמל ולרדת בשלוחה בה נמצאת השכונה.
חוק מתקופת הבריטים אוסר על בנייה בתוך הואדיות, ולכן נותר הרבה שטח ירוק עם חורש טבעי בין השכונות.
 
שכונת כבאביר: שכונת האחמדים
 
הגעה דרך "שדרות מוריה" ,פניה שמאלה לפי השילוט "כאבביר".
 
פעם השכונה הייתה כפר ערבי מחוץ לחיפה, היום היא חלק מן העיר וחיים בה כ- 2000 תושבים, מתוכם כ- 1500 אחמדים, 80% מהאחמדים הם בני משפחת "עודה"
 
השם כבאביר בא מהמילה הערבית "כובאר" = שם צמח "צלף הסלע" או כובארה, השם הערבי לתנורים לייבוש סיד (הרבה תושבים עבדו בתעשיית הסיד).
 
הכת האסלאמית האחמדית הינה תנועה רפורמית עולמית חדשנית. היא נוסדה בשנת 1889 בעיירה קאדיאן שבהודו על ידי מירזא עולאם אחמד (1835-1908). הוא טען שהוא הנביא המובטח אשר הדתות השונות מצפות לו (תחת שמות שונים).
 
מטרת האחמדים: להכניס את כל האנושות תחת דת אחת, כפופה לנביא מוחמד של האסלאם. האחמדים שואפים להראות את הפנים האמיתיות של האסלאם כדרך חיים, דת אוניברסאלית, סובלנית ידידותית, רציונאלית, הקוראת לאהבת הבריות ולכבוד הזולת...
האחמדים כפופים לקוראן ולמסורת הנביא מוחמד, אך שוללים הרבה מהסיפורים ומן הפירושים המאוחרים יותר.
            בשנות ה- 1920 עד 1930 הגיעו לכפר כבאביר שליחים אחמדים מהודו, ובעקבות השפעתם, הצטרפו המשפחות לכת האחמדית, ולאחר כמה שנים הפך הכפר למרכז התנועה האסלאמית האחמדית במזרח התיכון. הוקמו בכפר בית ספר, מסגד ומרכז רוחני ותרבותי.
יש אחמדים ביותר מ- 170 ארצות בעולם.
 
המסגד  ניתן לקבל הדרכה על ידי בן העדה בתיאום מראש.
המסגד החדש נבנה בשנת 1979. יש בו מקום לכ- 400 אנשים. ניתן להגיע עד קו השטיחים מבלי לחלוץ נעליים.
 
קיימת הפרדה בין גברים (למטה) ונשים (למעלה בעזרת הנשים)
מוסלמים חייבים להתפלל 5 פעמים ביום, רצוי במסגד, אבל גם אפשר במקום העבודה (נשים מתפללות בבית)
 
לפני הכניסה למסגד, המוסלמים עוברים תהליך של טהרה, רוחצים ידיים, רגליים ופנים (בבית)
-           בתוך המסגד אין תמונות או קישוטים, כדי לא להפריע לריכוז בשעת התפילה. אנשים מתפללים לכיוון מכה: מולם נמצא קיר מאבן שחורה, אשר מסמל את הקעבה במכה.
-           הסגידה, אשר המוסלמים מבצעים בתפילה מסמלת את הקשר עם אלוהים (המילה "תפילה" בערבית = "קשר")
-           מתפללים בעל-פה, אין ספרי תפילה
-           המואזין קורא לתפילה 4 פעמים ביום ברמקול, פעם אחת (מוקדם בבוקר) בלי הגברה.
 
 
 
תצפית: על גני הבהאים מטיילת לואי ברחוב "יפה נוף"
 
הטיילת נקראת על שם לואי גולדשטיין, בן למשפחה עשירה שנהרג בתאונת דרכים. המשפחה תרמה כסף לבנייה ותחזוקה של הטיילת היפה.
 
בתחילת הטיילת נמצאים אובליסק (שמזכיר את ביקורו של הקייסר הגרמני Wilhelm II בשנת 1898), ותותח תורכי (שמסמל את כיבוש העיר על ידי הבריטים שהביאו עימם את הקידמה)
 
בימים של ראות טובה, ניתן לראות את קו החוף עד ראש הנקרה (עם הערים עכו, נהריה)
 
גני הבהאים ומקדש הבהאים : הדרכה על ידי מדריכה בשירות הבהאים.
 
-           הנחיות טכניות: במתחם אסור לאכול, לעשן, לדבר בפלאפון וללעוס מסטיק...
-           ניתן לבקר בגנים רק לאחר תיאום מראש בטלפון: 04-8313131, צריך לבחור אם רוצים ללכת ב9 הטרסות העליונות עד למקדש או מהמקדש ב9 הטרסות התחתונות עד למטה. במקדש אפשר לבקר בלי תיאום.
-           דרוש לבוש צנוע במתחם המקדש
-           שעות פתיחה: מקדש: 9.00 עד 12.00, גנים: 9.00 עד 17.00.
 
הדת הבהאית נוסדה ב1844 בפרס, כאשר הבאב הכריז על היותו שליח בשרות האל, שמבשר על בואו הקרוב של שליח אחר (הבאהא אולה) ועל פתיחתו של עידן חדש. הוא הוצא למוות בשנת 1850, אך
 
חסידיו שמרו על גופתו וקברו אותו בארץ ישראל, לאחר שהוגלו לארץ. הבאהא אולה שראה את עצמו כשליח עליו דיבר הבאב, החליט בשנת 1909 לקבור את הבאב בחיפה. הוא עצמו קבור במקדש הבהאי בעכו. המקדש הבהאי בחיפה נבנה בצורתו הנוכחית עם כיפת הזהב בשנות 1950. 
 
הדת הבהאית היא דת מיסיונרית עם כ5 מיליון מאמינים בכל העולם. אך בארץ אסור להם להפיץ את דתם, ונקבע שאזרח ישראלי בישראל לא יכול להפוך לבהאי.
 
הגנים שמקיפים את המקדש, נפתחו בשנת 2001. לצורותיהם הסימטריות אין משמעות דתית, פרט ליופי האמור להשפיע על רגשות העולים לרגל, ולהקל עליהם במציאת הקשר לאלוהים. (חוץ מ: 9 טרסות עליונות + 9 טרסות תחתונות + טרסה אחת עם המקדש, המסמלות את 18 התלמידים של הבאב והוא עצמו) קבוצות מבקרים תמיד יורדות במדרגות ולא עולות – גם לזה אין משמעות דתית.
 
המתחם כולל מספר בניינים נוספים, כגון בית הצדק, ארכיון הבהאים... בבית הצדק יושבת ההנהגה הדתית, הנבחרת כל חמש שנים בבחירות דמוקרטיות.

 
במתחם עובדים מאות מתנדבים (בהאים) ושכירים כגננים, שומרים ומדריכים.
רק לבהאים מותר לתרום כסף לתחזוקת המתחם. העדה אפילו סירבה לקבל כספים מעיריית חיפה ושילמה 250,000,000$ להקמת הגנים מתרומות בהאיות בלבד.
 
 
מנזר הכרמליתים Stella Maris
 
 
בדרך מהגנים הבהאים לכרמל הצרפתי (על "שדרות הציונות"), עוברים ליד מנזר הכרמליתיות, שם גרות 24 נזירות, אשר לא יוצאות מהמנזר (יש כאלה שאפילו לא יוצאות מהחדר כביטוי לסגפנות דתית).
המנזר Stella Maris (לטינית: כוכב הים, כינוי למרים), שעות פתיחה של הכנסייה: 6.00 עד 12.30, 15.00 עד 18.00, דרוש לבוש צנוע
 
המקום נקרא גם "ראש הכרמל", מכיוון שלכרמל יש צורה של משולש – קצה אחד נמצא בחיפה  ומגיע עד לים, שני הקצוות האחרים: המוחרקה ו רמת הנדיב שליד זכרון יעקב.
 
המנזר נבנה בשנת 1830 בערך, הכנסייה נבנתה במאה ה18 במקומה הנוכחי מעל למערה, אשר בה לפי המסורת, התפלל הנביא אליהו לפני שיצא לקרב נגד כהני הבעל. ממצאים ארכיאולוגיים (כמו כף הרגל של פסל זאוס) מראים, שפעם היה במקום זה מקדש פגאני (קודם לבעל, יותר מאוחר לזאוס והליוס, אל השמש היווני). גם הקייסר הרומאי אספסינוס הגיע למקום זה כדי להתפלל לפני שיצא לקרב נגד היהודים המורדים בשנת 67 לספירה.

 
בתקופה הביזנטית נהפך המקום ממקום קדוש פגאני למקום קדוש נוצרי: הליוס הוחלף על ידי אליהו, לשניהם יש קשר לאש.
 
            עקרונות מסדר הכרמליתים: שתיקה, התבודדות ותפילה
 
בתוך הכנסייה נמצא לוח שיש עליו שמה של Edith Stein, היא הייתה יהודיה גרמניה שהתנצרה והפכה לנזירה כרמליתית. היא נרצחה על ידי הנאצים באושוויץ בשל היותה יהודיה, ובשנים האחרונות העניק לה האפיפיור מעמד של קדושה.
 
            ממול לכנסייה בחצר הקידמית נמצאת פירמידה לזכר חיילי נפוליון. המספר 1799 מסמל את השנה בה עברו נפוליון וחייליו במקום זה, בדרכם לכיבוש עכו (הניסיון לכבוש את עכו נכשל). חיילים פצועים וחולים בדבר טופלו במנזר, אך לאחר שנפוליון נסוג והתורכים הגיעו למקום, הם הרגו את המטופלים וגרשו את הנזירים. כאשר חזרו הכרמליתים, הם קברו את עצמות המתים שנותרו בקבר אחים מתחת לפירמידה.
 
 
 
 
מסלול הליכה למערת אליהו
 
מול הכנסיה מעבר לכביש יוצא שביל, הליכה (ירידה) של כחצי שעה עד למערה, קל, אבל עם מדרגות
באביב פריחה של כלניות וסחלבים שונים.
באמצע  הדרך נמצא בניין עם כיפה: ניסו להקים אותו כטחנת רוח, כדי לטחון את החיטה שגידלו בטרסות שבמורד ההר, אך לא הצליחו. היום הבניין הוא קאפלה, ולידו משטח תצפית: רואים את תל שקמונה, יישוב עתיק (שמאל) ואת שכונת בת-גלים (ימין), מיקום העיר חיפה העתיקה
 
מימין לשביל נראה את הרדאר של חיל הים: פעם נמצא במקום זה רדאר של הבריטים שפוצץ על ידי הפלמ"ח.
בהמשך הדרך יורדים במדרגות, אשר חלקן הן מדרגות שנזירים כרמליתים חצבו בסלע כדי להקל על הגישה למערה. רואים גם בורות מים מימין לשביל.
 
מערת אליהו
- שעות פתיחה: א' עד ה': 8.00 עד 18.00, ו' וערב חג: 8.00 עד 13.00, בשבת סגור
- לפי המסורת, התפלל כאן הנביא אליהו לפני שיצא לקרב נגד כהני הבעל: מלאכים א', פרק י'ח
במקור זאת מערה טבעית, אך היא הורחבה כבר בתקופה הביזנטית
- המבנים במקום הוקמו בתקופה העותומאנית כדי לשרת את העולים לרגל
- יותר מאוחר הפך המקום קדוש גם ליהודים, שעד היום עולים לרגל למערה שהפכה לבית כנסת עם מחיצה בין גברים לנשים.
- על גבי הקירות נחרטו כתובות רבות ביוונית ובעברית (מלפני כ1000 שנה), גם ציור של מנורה.
- גם למוסלמים ולדרוזים המקום קדוש, מכיוון שהם רואים באליהו את הנביא "אל חדר". במקום מתנהל מפגש של כמה דתות באווירה סובלנית. ניתן לרכש מזכרות ולהשתמש בשירותים.
 
 ניתן גם לעלות מכאן ברכבל לסטלה מאריס .
סמוך למערה רואים שני מוזיאונים:
1)         מוזיאון חיל הים וההעפלה, עם גשר הפיקוד של הצוללת Dakar, שטבעה
2)         מוזיאון הימי הלאומי (כרטיס הכניסה מאפשר כניסה גם להרבה מוזיאונים אחרים בחיפה)
 
ואדי ניסנאס: (בערבית: ואדי הנמיות)
 
כניסה מרחוב "שבתאי הלוי", הואדי מופיע בסיפור "חצוצרה בואדי" של סמי מיכאל.
 
בדצמבר פסטיבל "החג של החגים" במשך 5 שבועות: תערוכות אומנות, הופעות, תהלוכות – בכל שנה הפסטיבל מתקיים תחת כותרת אחרת ובוואדי מוצגות יצירות אומנות בהתאם לנושא (היצירות נשארות כל השנה ומוחלפות לקראת הפסטיבל הבא), עקבות צהובות מובילות דרך הוואדי לאורך היצירות האומנותיות
-           יצירות עם מסר ביקורתי, פוליטי: למשל "אוקטובר 2000 – כתם שחור" או " one last cup of coffee וצילום של גדר סברס בוערת"
בוואדי ניסנס מסעדות, דוכני מזון מזרחי, שוק פירות.

 
המושבה הגרמנית
 
הרחוב הראשי של המושבה הגרמנית: שדרות בן גוריון. תחנת מידע בין רח' הגפן ודרך אלנבי, ליד התחנה מגרש חנייה (מתאים גם לאוטובוס), שירותים. – ניתן להגיע מכאן לואדי ניסנאס דרך "דרך השיר".
 
הטמפלרים הם גרמנים פרוטסטנטים, אשר האמינו בביאתו הקרובה של המשיח (הם פירשו את השינויים הגדולים באירופה כמו המהפכה התעשייתית, הקמת מדינות לאום... כסימנים לביאת המשיח) ושאפו לקבל את פניו בארץ הקודש. הם ראו את עצמם כ"עם האל" (אין קשר בינם לבין מסדר הטמפלרים מתקופת הצלבנים).
 
הם הקימו את המושבה הגרמנית בחיפה החל משנת 1868, ובנו את הבתים בסגנון הבתים הכפריים בדרום גרמניה (עם שתי קומות ומרתף לקירור המזון). רבים מן הבתים מקושטים בכתובות מהתנ"ך והברית החדשה בשפה הגרמנית.
 
הטמפלרים הקימו בשנים אלו ארבע מושבות אם: בחיפה, יפו, שרונה וירושלים. יותר מאוחר הוקמו מושבות-בת: בית לחם הגלילית, אלוני אבא, בת גלים...
 
הם נקראים טמפלרים מכיוון שהם מאמינים שבתקופת ביאת המשיח אין יותר צורך בכנסיות כי המקדש נמצא בלבו של כל אחד.
 
מעניין: הם הגיעו לארץ חדורי רעיונות הדומים מאד לרעיונות הציוניים: הקמת מושבות, עבודה חקלאית, הפרחת השממה...
            הטמפלרים הביאו עימם טכנולוגיה מתקדמת בתחומי החקלאות, התחבורה, המלונאות, המסחר והתעשייה והיתה להם השפעה רבה יחסית למספרם הקטן (רק כ1700 אנשים בתקופת השיא).
 
בשנת 1898 ביקר הקייסר Wilhelm II במושבה הגרמנית.
 
 למרות משבר אידאולוגי (המשיח לא הגיע), ולמרות שרבים מהם מתו עקב מחלות והניסיונות הראשונים שלהם בתחום החקלאות נכשלו, הטמפלרים נשארו בארץ. הדורות הבאים הזדהו יותר עם מדינת האם גרמניה, והתרחקו מן ההשקפה האוניברסאלית של המייסדים. בשנות ה1930 טמפלרים רבים הופכים לנאמנים לתנועה הנאצית, ואפילו הוקם סניף של המפלגה הנאצית בארץ ישראל.
 
בשנות 1940 גירשו הבריטים את הטמפלרים מהארץ, משום שהיו אזרחי מדינת אויב. הם הוגלו לגרמניה ולאוסטרליה.
 
לאחר המלחמה, כחלק מהסדר השילומים, הפך רכוש הטמפלרים בארץ לרכוש מדינת ישראל.
 
המצב בחיפה: מכיוון שהמושבה הגרמנית מתמוקמת בעיר התחתית, אנשים לא רצו לגור בה, ואפילו הניסיון להפוך את הרחוב לאזור בילויים עם מסעדות ובתי קפה לא הצליח. החיפאים היהודים מעדיפים את שכונות הכרמל... הבתים התפוררו ושופצו בעזרת כספים מגרמניה על מנת לייצר אטרקציה תיירותית בשילוב עם גני הבהאים. היום גרים במושבה הגרמנית הרבה סטודנטים ערבים (יחד עם מעט יהודים).
 
תמונות

חיפה
 


עמוד ראשי  |  אודות  |   מפת אתר  |  הצהרת פרטיות  |  יצירת קשר
Drop Studio - דרופ סטודיו
© Drop Studio 2009
עיצוב אתרים, בניית אתרים - דרופ סטודיו.

תפריט מנהלהתנתק מהניהול

משרד התיירות רשות הטבע והגנים דידו סנטר טיולים בצפון
מורה דרך מדריך טיולים בגדי הריון שרת וירטואלי מלכה בגדי הריון