מורה דרך | מדריך טיולים - עמק איילון  
עברית
English

עמק איילון

                    עמק איילון
 
איך מגיעים:
לבאים מירושלים ירידה במחלף לטרון ובצומת ימינה.לבאים מתל אביב: בכביש מספר 1 עד מחלף לטרון , ירידה ימינה עד הצומת עם כביש 3,פונים שמאלה כ 1 ק"מ ,פונים ימינה לפי השילוט פארק קנדה.ממשיכים על כביש משובש עד שיא הגובה.          על הכביש רואים שאריות של האספלט הירדני הגס. הכביש הירדני הוביל עד שנת 1967 מרמאללה ללטרון כאן יש מזלג כבישים. אנו נפנה שמאלה בדרך עפר אל רחבה קטנה . כאן נחנה את הרכב. הליכה של 50 מ' צפונה תוביל אותנו לתצפית מרהיבה על עמק איילון.
עמק איילון
מומלץ לטייל בו בין החודשים דצמבר עד מרץ. באזור פריחה מרשימה של נרקיסים (בדצמבר), צבעונים, רקפות וכלניות (פברואר עד מרץ) ושקדיות (ינואר).
בספר יהושע, פרק י"ט, 40-48 כתוב שעמק איילון היה חלק מנחלת שבט דן, לפני שנדחקו צפונה על ידי הפלשתים .זו גם הסיבה שגוש דן נקרא כך כי היה חלק מנחלתו של דן. כמו כן נתיבי איילון נקראים כך על שם נחל איילון ועמק איילון. הנחלה הראשונה הייתה לא מציאותית והשבט לא הצליח לעמוד בהתקפות של הפלשתים. סיפורי שמשון מעידים על המאבק הקשה בניהם.
ספר יהושע, פרק י', 12: "אז ידבר יהושע לה' ביום תת ה' את האמורי לפני בני ישראל ויאמר לעיני ישראל שמש בגבעון דום וירח בעמק איילון." אלוהים התערב בטבע כדי לאפשר לעמו לנצח את אויביו. מדי פעם רואים שמש וירח יחדיו בשמיים: הפסוק מדגיש את האופי המטפורי של המתרחש ולא את הנתון האסטרונומי.
תצפית מרכס התותחים:
          באמצע יולי 1948, במסגרת מבצע דני, ניסתה חטיבת הראל לכבוש את הרכס – ללא הצלחה. הרכס נכבש רק ב1967. 10% מן החללים של מלחמת העצמאות נפלו בקרבות באזור לטרון ועמק איילון.
-        בקצה המזרחי של עמק איילון רואים את שיפולי הרי יהודה ואת ערוץ נחל כפירה.
-        במורד ההר ליד הערוץ רואים את שרידי המצודה הצלבנית Castrum arnoldi (קיר ושרידי מגדל מאבנים בהירות). המצודה שמרה על הדרך לירושלים, אשר עברה בין היתר גם דרך נווה אילן ואבו גוש.
-        באזור קיימים מעיינות רבים.
הנחלים, שזורמים מן ההרים לכיוון מערב, יצרו עמקים בכיוון צפון-דרום כאשר הם פגשו את הקירטון הרך בשפלה. עמקים אלו מהווים את הגבול הטבעי בין הרי יהודה ושפלת יהודה.
נחל שורק מתחיל באזור רמאללה. הוא זורם בהתחלה בכיוון צפון-דרום ואחר-כך עושה סיבוב של 90 מעלות לכיוון מערב. הערוץ בכיוון מערב עמוק ורחב. ניתן להסביר את התופעה המוזרה בכך שלפני עשרות מיליוני שנים נחל שורק הוביל כמויות גדולות של מים מעבר הירדן, לכן נוצר ערוץ רחב ומרשים. כאשר נוצר הבקע, נותק נחל שורק מאגן הניקוז שלו בעבר הירדן ויצר לעצמו אגן ניקוז חדש ומצומצם יותר בהרי יהודה. היום, נחל שורק קצר יותר.
 
Victor Guerin: הצרפתי טייל בארץ ישראל סביב שנת 1860. הוא כתב בין היתר ספר בן 7 כרכים על מסעותיו בארץ ונתן מידע מפורט מאוד לגבי מרחקים ומקומות. הוא סבר שהכפר הערבי יאלו זהה לאיילון התנ"כי.
 
הצמחייה באזור:
-        כתלה חריפה: צמח עם ריח חריף לתה.
-        זוטה לבנה: צמח טעים לתה, עם פרחים לבנים. בערבית הוא נקרא "עשב תה".
-        אזוב: המרכיב העיקרי של הזעתר. לזעתר מוסיפים גם אוג הבורסקאים (סומק) ושומשום.
-        עצי דולב: מעידים על מי תהום גבוהים.
-        עצי קזוארינה: עצי מחטים מאוסטרליה, אשר הובאו לארץ על-ידי אנשי ק.ק.ל. המחטים שלהם מחולקים לפרקים.
 
 
מסלול ברגל דרך פארק קנדה:
חורבת עקד:
הגבעה, עליה גת, אמה ומערת קבורה, הייתה חלק מן העיר ניקופוליס. במקום נמצאו שרידים מן התקופה ההלניסטית ואולי אפילו מתקופת המכבים.
מח'רבת עקד נרד מהגבעה בשביל תלול מעט היורד צפונה.נגלוש אל ערוץ "עמקהמעיינות". הוא ניתן לנחל בשל מעיינות רבים שנבעו כאן בעבר. היום רובם יבשים או ששפיעתם דלה (ואז ניתנת לזיהוי בעיקר בזכות סבך קנים שגדלמעליה). המים האלה נאספו במערכת מורכבת של אמות מים שהוליכו אותם אל העיר אמאוס. הםחשובים לסיפורנו, מכיוון שאילולא היו כאן מים בשפע לא היה הצבא היווני חונה בעיר. המסלול ימשיך לאורך מורד הערוץ, מלוה את שרידי מפעלי המים הקדומים והמשוחזרים. פהושם נמצאים שלטי הסבר מהם ניתן ללמוד עוד על המתקנים.
עין עקד: מספר אמות מן התקופה הרומית הובילו את מי המעיין אל האזורים הנמוכים יותר בעמק איילון ואל העיר אמאוס. מעל המעיין עומד מבנה שבנו תושבי הכפר אמוואס בתקופה הירדנית.
קברי שוחה: רואים שרידי מחצבה, אשר שימשה אחר-כך כאתר למערות קבורה. מדובר בקברי שוחה: בור מלבני עם שני חללים מקומרים (Arcosolium).

מערת קבורה: בתוך גוש סלע עגול וחלול.

הדרך נמשכת בריכת מים קטנה האוגמת את מי המעיינות. בדרך נראה את שרידי הישוב הערבי אמוואס היא כנראה אמואוס.
 
אמאוס – ניקופוליס:
האוונגליסט לוקס מספר על דרכם של שני חסידי ישו לאמאוס. ישו הצטרף אליהם לאחר שקם מן המוות, והגיע איתם עד לאמאוס. כאשר הוא חילק את הלחם בארוחת הערב, הם זיהו אותו (Lk 24,13-35). לפי לוקס, היישוב אמאוס נמצא במרחק של 60 stadien מירושלים (כ- 12 ק"מ). יכול להיות שבמקור היה מדובר ב- 160 stadien ולכן סביר שהכפר הערבי אמוואס שומר על שם היישוב העתיק אמאוס ומעיד על מיקומו.
יישובים אחרים שלפי דעתם של חוקרים אחרים זהים לאמאוס העתיק:
1)      אבו ראש = אבו גוש
2)      קוביבה
3)      אזור מוצא
השם אמאוס בא מהמילה היוונית אמתוס, אשר מקורה במילה העברית חמת. גם בשפלת יהודה נמצא אקוויפר המכיל מים חמימים ועשירי גופרית, ולכן סביר להניח שבאמאוס היו מעיינות חמים ובתי מרחץ, שהעניקו למקום את השם חמת.
ליד אמאוס ניצח יהודה המכבי את הצבא הסלווקי תחת גורגיאס בשנת 165 לפני הספירה.
במאה השלישית, שינו הרומאים את שם היישוב מאמאוס לניקופוליס, על שם אלת הניצחון ניקה. ניקופוליס הייתה העיר הגדולה ביותר בעמק איילון והיא מופיעה על מפת מידבה, אשר מתארת את ארץ ישראל במאה השישית.
בתי הכפר הערבי אמוואס נהרסו לאחר שנת 1967. רק קבר השייח ובית הקברות המוסלמי נותרו.
משם נחזור לכניסה לפארק קנדה וניסע על כביש 446 דרומה עד עתיקות אמאווס וכנסיית בני האושר.
 הקהילה הקתולית "בני האושר"
-        דמי כניסה: 3 ש"ח, שירותים, חנות מזכרות
קהילת "בני האושר":
קהילת בני האושר נוסדה בצרפת בשנת ,1973 מתוך קבוצה פרוטסטנטית. היום הם שייכים לכנסייה הקתולית והם חלק מן התנועה הכריסמטית (כריסמה = מתנה של רוח הקודש). החברים בה, אחים ואחיות, משפחות עם ילדים וגם נזירים, מתפללים למען אחדות והבנה הדדית בין יהודים לנוצרים. השם של הקהילה נובע מהדרשה שישו נשא על הר האושר ליד ים הכנרת: "אשרי עניי הרוח, כי להם מלכות השמיים...". הקהילה היא בינלאומית עם 1500 חברים בסך הכל. קיימות קבוצות במספר מדינות בעולם. הקומונה שמחה לקבל פני כל אדם, הרוצה לבקר או להתפלל באמאוס.  לקבוצות של מבקרים קיימת אפשרות של סיורים בהדרכת חברי הקהילה או של פגישה עם אחד מהם בתיאום מראש בטלפון: 052-3562071. ניתן לקבל הסבר על המקום על ידי האח אנטון.
באמאוס חיים 12 חברי הקהילה, ששוכרים את המקום.
אתר הקהילה: www.beatitudes.org
כנסיית הקהילה:
הקהילה משלבת בתפילותיה אלמנטים יהודיים ונוצריים. הם מקיימים את קבלת השבת וטקס המיסה ביחד. בדרך כלל הם שמחים על מבקרים יהודים שרוצים להשתתף בקבלת השבת ותפילות אחרות. לפעמים מתבקשים מבקרים ישראלים להקריא מכתבי הקודש בעברית.
בכנסייה קיימת גלריה, ממנה יכולים המבקרים להסתכל על המתרחש בכנסייה בזמן התפילות.
מאחורי המזבח תלוי שטיח קיר גדול שמראה דמויות תנ"כיות רבות, יחד עם סצנות מהברית החדשה. ליד המזבח נמצאת מנורה.
 
אתר העתיקות אמאוס:
האוונגליסטים לוקס (Lk 24,13-35) ומרקוס (Mk 16,12) מספרים על שני חסידי ישו שהיו בדרכם לאמאוס כאשר ישו (לאחר שקם מהמוות) הצטרף אליהם ואכל יחד איתם. האזכור בברית החדשה הופך את המקום לקדוש לנוצרים.
החוקר הגרמני Karl Heinz Fleckenstein ביצע את החפירות במקום. הוא מצא בין היתר שלדים שלמים מתקופת הצלבנים, שהיו קבורים עם ידיים שלובות כפי שנהגו הצלבנים.

באתר נמצאים שרידי האפסיס של כנסייה ביזנטית. הצלבנים הוסיפו קירות לאפסיס הצלבני. ליד הכנסייה נמצא אגן טבילה בצורת צלב שהיה חלק מבניין גדול יותר. הצלבנים השתמשו רק באגן הטבילה ולא שיקמו את שאר הבניין.
בתוך שרידי הכנסייה מוקם מזבח ונמצאים כיסאות ורשת צל.
באתר נמצאה גם מערת קבורה יהודית מתקופת הורדוס ובתוכה גלוסקמאות. מעל המערה נמצאת מערת קבורה ביזנטית בסגנון קברי שוחה (Arcosolium). המערה הביזנטית נחצבה ללא ידיעה על המערה הקדומה מתחתיה. זה המקום היחיד בארץ, בו קיימות מערות קבורה מתקופות שונות. במקור, המקום התחיל כמחצבה.
מאחורי החומה בצד האתר רואים את בית הקברות של הכפר הערבי אמוואס, לידו שרידי בית מרחץ מהתקופה הביזנטית. מדובר במערכת ה- Hypocaust השמורה ביותר.
המוזיאון: 
המוזיאון נמצא בבנין הכנסיה.בתוך המוזיאון מוצגים הפסיפסים שנמצאו בתוך הכנסייה הביזנטית, הגלוסקמאות ממערת הקבורה וחומר מידע על אמאוס ועל קהילת "בני האושר".כמו כן במוזיאון כדי חרס,נרות קדומים,ועמודים קורינטים מהתקופה הביזנטית.
משם נחזןר לרכב וניסע דרומה לאחר כ-600 מ' נראה שילוט שמאלה למנזר השתקנים.
 
מנזר השתקנים/הטרפיסטים בלטרון

ללא דמי כניסה, שירותים, חנות יינות, ניתן לתאם הדרכה עם האב פול
שעות הפתיחה לכנסייה: 8:30 – 12:00, 15:30 – 17:00, יום ראשון סגור
שעות הפתיחה לחנות היינות: 8:30 – 12:00, 13:00 – 18:00, יום ראשון סגור
ניתן לראות סרט של כ-15 דקות על המסדר והמנזר (גם באנגלית וגרמנית).
שורשי מסדר הטרפיסטים הם במסדר הבנדיקטיני. בנדיקטוס הקדוש (נולד בשנת 480) הקים את מסדר הבנדיקטינים במאה השישית באיטליה ונזירי המסדר לימדו את הפגאנים שירשו את האימפריה הרומית.
הטרפיסטים הם נזירים ציסטרציאנים (Zisterzienser). המסדר מהווה ענף של הבנדקטינים ונוסד במאה ה-12 בעיר הצרפתית Citeaux. קבוצת נזירים מהמנזר ב- La Trappe (מנזר ציטרציאני בצרפת) היו הניצולים היחידים ששרדו את המהפכה הצרפתית בשנת 1789. הם הקימו את המסדר מחדש ונתנו לו את השם טרפיסטים.
בשנת 1890 הטרפיסטים הגיעו לארץ ישראל ויסדו את המנזר בלטרון. את הכנסייה המפוארת ואת המנזר הם בנו במו ידיהם במשך 55 שנה.
עקרונות המסדר הטרפיסטי:
1)      תפילה – ora
2)      עבודה – labora
3)      לימודים
סדר היום במנזר מחולק לחמש שעות תפילה, חמש שעות עבודה וחמש שעות לימודים. הנזירים קמים בשלוש לפנות בוקר. הם עובדים רק בשטח ששייך למנזר, בעיקר בכרמים, ביקב ובגינות. ייצור ומכירות היינות לא מיועדים למיקסום רווחים אלא לפרנסה בלבד, לכן המסדר לא מייצא יין לחו"ל למרות הביקוש.
בתוך המנזר הנזירים שותקים. קיים חדר מיוחד לשיחות הכרחיות. השתיקה מקלה על שמירת העקרונות ומאפשרת להתקרב לאלוהים.
בזמן הארוחות אחד הנזירים מקריא לסועדים מכתבי הקודש ואפילו מספרות יפה.
כמו לקבוצות הנוצריות האחרות בעמק איילון (קהילת בני האושר ואחוות ישו), לטרפיסטים יש יחסים טובים והדוקים עם ישראל. הנזירים הצעירים לומדים עברית.
הכנסייה:
הכנסיה נבנתה על ידי מייסד הכנסיה בתחילת המאה ה20. היא נבנתה במשך כ-50 שנה על ידי הנזירים עצמם. בניית הכנסיה הסתיימה בשנת 1965 בשנה זו נבנה צריח הפעמון.מעל הכניסה לכנסייה נמצא ציור שמראה את קלאופס, חברו וישו סועדים באמאוס.

בכניסה למתחם מנזר השתקנים קיים פיסול עץ גדול שנקרא: איש באמונתו יחיה ,בצורת טוטם ועליו מספר דמויות: רש"י ,סאלח אל דין ,ו ברנאר מקלרבו מיסד מסדר הטרפיסטים. שלשת האישיים הנל חיו פחות או יותר באותה תקופה.רש"י וברנאר אפילו חיו באותו אזור בצרפת. שלשת האישיים הטיפו לסובלנות. ברנאר אף שהיה בין האנשים שיצאו למסעי הצלב אמר שאין לפגוע ביהודים. פגיעה בהם היא פגיעה בבת עינו של ישו. סאלח אל דין אפשר לצלבנים להכנע בכבוד בחלק מהמבצרים שכבש. רש"י אמר "ליבי נוטה אחר האנשים שממהרים לסלוח".
 
 
 
 


עמוד ראשי  |  אודות  |   מפת אתר  |  הצהרת פרטיות  |  יצירת קשר
Drop Studio - דרופ סטודיו
© Drop Studio 2009
עיצוב אתרים, בניית אתרים - דרופ סטודיו.

תפריט מנהלהתנתק מהניהול

משרד התיירות רשות הטבע והגנים דידו סנטר טיולים בצפון
מורה דרך מדריך טיולים בגדי הריון שרת וירטואלי מלכה בגדי הריון