מורה דרך | מדריך טיולים - האלון המקודש  
עברית
English

האלון המקודש

                          האלון המקודש
 
עץ המשאלות
האם רק בין אבני הכותל המערבי דוחפים האנשים פתקי משאלות ? לא !!. מסתבר שבפאתי מזרח כרכור ניצב לו עץ אלון בודד. גדול ממדים ומקודש. זהו עץ המשאלות. בתוך גזעו העבות של עץ זה מכניסים המבקרים פתקי משאלות ובקשות שונות.
עץ אלון זה הוא עתיק יומין . זהו אלון תבור.אין איש יודע את גילו המדויק.


העץ זכור לי עוד בילדותי. כבן כרכור נולדתי במעברת כרכור. המעברה שכנה במרחק של כ500 מ' מזרחית לשכונה החדשה שנקראת היום האחוזה הירוקה.המעברה שכנה בדיוק למרגלות הגבעה הקטנה עליה ניצב עץ אלון המשאלות.בהיותינו זאטוטים רצינו לברוח מהחום הלוהט של צריף המעברה המכוסה ברזנט שחור ועליו לוחות מצופות זפת. החום היה מחניק ומהביל.יצאנו אז כל הזאטוטים לשחק בצילו של עץ האלון העתיק שניצב על גבעה קטנה מטרים ספורים מצריפינו.מתחת לעץ האלון שרנו ,צרחנו,סיפרנו סיפורים וצ'יזבטים. כבר אז ביקשנו משאלות.
בינתיים חלפו להם השנים ואני רואה שעדיין בני נוער יושבים לאור מדורה מתחת לעץ האלון העתיק מספרים סיפורים וצ'יזבטים כאילו הזמן עצר מלכת.ראיתי פתקים ומכתבים שנדחפו אל גזעו החלול של עץ האלון.חשבתי בליבי כיצד הפך עץ האלון העתיק לעץ המשאלות ? . מדוע התקדש ?
ובכן ,אגדות רבות נקשרו לעץ האלון ,הוא אהוד על בני הפיות,
בשל היותו מקושר לידידות ונעורים.
הפגאנים בעבר נהגו לעשות שימוש בעציו בפולחנים שלהם.
עץ האלון מוזכר בתנ"ך כחלק מפולחנה של האלה הכנענית האחראית על הפריון והנישואין .
"עַל רָאשֵׁי הֶהָרִים יְזַבֵּחוּ וְעַל הַגְּבָעוֹת יְקַטֵּרוּ, תַּחַת אַלּוֹן וְלִבְנֶה וְאֵלָה כִּי טוֹב צִלָּהּ...:" (ספר הושע פרק ד י"ג)
פירות האלון המכונה בערבית בלוט טובים למאכל.
הרמב"ם (פרקי משה ברפואה), כתב שפירות האלון הם מן הפירות הטובים לגוף, מעבים השומן, ומבריאים אותו, זאת על ידי קלייה של הבלוטים וטחינתם.  התימנים משתמשים בבלוטים  לשם ריפוי נפיחויות, שטפי דם, דלקות חניכיים, שלשולים, טחורים ודלקות מעיים. במרוקו שימש האלון למניעת הרטבת לילה
אצל ילדים .
 
עץ האלון העתיק המכונה בפי ילדי כרכור עץ המשאלות הוא שריד ליער אלונים אדיר ממדים שהשתרע מדרום הגליל התחתון עד לפאתי נחל הירקון. שרידים של יער עבות זה ניתן לראות היום ביער אלונים שבגבעות אלונים שפרעם ,בהרי מנשה ,יער חורשן ,שמורת אלון הסמוכה לצומת תלמי אלעזר פרדס חנה.
 במפת ז'יקוטין משנת 1799(קולונל ב"חיל ההנדסים הגיאוגרפיים" הצרפתי)  שהוכנה בימי מסעותיו של נפוליאון בונפרטה במזרחהתיכון נראה יער אלונים המשתרע מיערות מנשה בצפון ועד דרום השרון בצפון מערב.
עדות לקיומו של יער גדול באזור ניתן להתרשם מסיפוריו של אחמד עקל מערערה .הוא סיפר, כי בילדותו אסור היה לילדים לצאת משטח הכפר. מסביב היויערות ובהם חיות טרף, ולדבריו, רבים מבני הכפר נטרפו. גם חליל קאסם עסלי מכפר קרעסיפר, כי היער הגיע עד לפאתי כפרו. באחד הימים אבדו למשפחתו פרות אחדות. הוא וחברוהלכו לחפשן ואיבדו את דרכם ביער. כשהגיע לילה הם עלו על אלון גדול וישנו עליו עדהבוקר, עת הגיעו רבים מבני הכפר, שיצאו לחפשם מחשש שמא נטרפו.מי יודע אם מדובר באלון העתיק ,הוא עץ המשאלות.
סופו של אותו יער עבות הוא לבַעֶר במשחרות-משרפות הפחם שהיו מפוזרות באזור. יש אומרים שעצי האלון נכרתו בתקופת הטורקים לצורך הסקת קטר הרכבת שעברה מבירות לקהיר או רכבת העמק מחיפה לדמשק דרך עמק יזרעאל ובית שאן. סברה נוספת להסקת הכבארה הם בורות הסיד שהיו בכרמל. חלק מהיער נכרת בימי מלחמת העולם הראשונה בידי הטורקים כדי לספק אדנים למסילה שנסללה לעבר תעלת סואץ.
גם בניית ישובים תרמו לחיסולו של היער העבות.בספר יהושוע פרק יז פסוק 15 נצטווה שבט אפרים :"עַלֶה לֶךַ הַיַעְרַה ובְרֵאְתָ לְךָ שָם". לברוא מלשון לגדוע עצים לצורך הכנת השטח למגורים או לחקלאות.
כיצד נשתמרו בכל זאת מספר עצים זה מאות שנים ?
עצים הופכים למקודשים אם הם שוכנים בקרבת קבר שיח' או סמוך לקבר קדוש כל שהוא. האלונים ששמורת אלון הסמוכים  לצומת אלון בכניסה לפרדס חנה נשתמרו הודות לבית הקברות המוסלמי צ'רקסי שהיה סמוך לחורשה.
בחורשת טל נשתמרו האלונים הודות למסורת מוסלמית המייחסת לעצים קדושה. על פי המסורת המוסלמית חבריו של מוחמד "הסחאבה" נטו לנוח שם והניחו את מטותיהם ומהם צמחו העצים.
 
 
אגדה
ישנו סיפור המסופר על ידי מורי דרך. הסיפור עובר מדור לדור (דור של מורי דרך). מסופר על ערבי ישיש שגר בוואדי ערה באחד הכפרים כשהיה רוכב על חמורו כל כמה מטרים היה מתכופף על גב החמור ושוב מתיישר ושוב מתכופף וחוזר חלילה. יום אחד שאל אותו נכדו. סבא למה אתה מתכופף כל כמה מטר. ענה הסב "עשאן אל שג'רה" בגלל העצים. אביו של הנכד הסביר לבנו שהזקן היה נוהג מידי שבוע לרכב על החמור מוואדי ערה לאום ח'אלד היא נתניה של היום על מנת לבקר את בנו בכורו. מכיוון שהיה עובר בתוך היער העבות נאלץ להתכופף מפני הענפים כל כמה מטרים. וזהו כוחו של הרגל.
 
איך מגיעים
מכביש 65 פונים לתוך כרכור בצומת אלונית (צומת כרכור). נוסעים צפונה ברחוב המייסדים עד הכיכר ברח' הבנים.פונים ימינה ונוסעים ברחוב המייסדים עד לשופרסל.בצומת T ימינה כ50 מ' ובצומת הקרובה שמאלה לרחוב נוגה. מגיעים לגן ציבורי חדש.בחזית הגן כיכר. מקיפים את הכיכר וממשיכים ישר עד רחוב העלייה. נוסעים ברחוב העלייה עד רחוב ברקאי שם פונים מזרחה עד קצה הרחוב. כאן ממשיכים בדרך עפר מזרחה עד לחממות. השביל פונה ימינה כלומר דרומה וכעבור 300 מ' נראה את עץ האלון עץ המשאלות על גבעה קטנה.

 

 
 
 


עמוד ראשי  |  אודות  |   מפת אתר  |  הצהרת פרטיות  |  יצירת קשר
Drop Studio - דרופ סטודיו
© Drop Studio 2009
עיצוב אתרים, בניית אתרים - דרופ סטודיו.

תפריט מנהלהתנתק מהניהול

משרד התיירות רשות הטבע והגנים דידו סנטר טיולים בצפון
מורה דרך מדריך טיולים בגדי הריון שרת וירטואלי מלכה בגדי הריון