מורה דרך | מדריך טיולים - טבריה טיול רגלי  
עברית
English

טבריה טיול רגלי

        טבריה טיול רגלי
כללי
הורדוס אנטיפס בנה את טבריה בין השנים 17-32 לספירה וקרא לה על שמו של הקיסר Tiberius. בהתחלה, סירבו היהודים להתיישב בה, מכיוון שחששו מטומאת המת (היו קיימים קברים בתוך שטח העיר). רק במאה השניה לאחר שרבי שמעון בר יוחאי טיהר את העיר בעזרת תורמוסים, הסכימו היהודים לבוא ולהתגורר בעיר.(היהודים התגוררו בעיר חמת הסמוכה. היכן שכיום קיימים חמי טבריה)
במאה השלישית היו קיימים 13 בתי כנסת בטבריה, אך רק ארבעה מהם התגלו עד היום.
בימי רבי יהודה הנשיא, עבר הסנהדרין לטבריה למשך תקופה ארוכה.
-           בטבריה נחתם במאה הרביעית התלמוד הירושלמי.
-           בטבריה הומצא הניקוד במאה העשירית לספירה.
-           במאות השלישית עד השמינית, היוותה טבריה מרכז לחיים היהודיים בארץ ישראל. גם לאחר מכן התיישבו משפחות יהודיות בעיר.
-           במאה ה-16 הרשה הסולטן סולימן המפואר ליהודים, אשר גורשו מספרד בשנת 1492, לבוא לממלכתו ולהתיישב בטבריה.
            Donna Gracia, יהודיה עשירה ממשפחה של אנוסים מפורטוגל הגיעה לטבריה דרך Antwerpen. בתה ריינה, התחתנה עם דון יוסף. לדון יוסף ניתן האישור לבנות את טבריה מחדש ולחדש את היישוב היהודי בעיר. הוא התחיל במלאכה ואפילו תכנן להקים בעיר תעשיה של תולעי משי. היהודים ראו זאת כסימן לגאולה הקרובה..., אך לאחר שנפטרה דונה גרציה בשנת 1572, הפסיק יוסף את תמיכתו.
-           במאה ה-16 היו בארץ ישראל מרכזיים יהודיים רק בירושלים, טבריה, צפת וחברון (= ארבע ערי הקודש )
 הקברים בטבריה:
עד היום מתגלים בשטח העיר קברים יהודיים מתקופות שונות. לפי ההלכה אסור לבנות על קברים. כדי לאפשר בכל זאת את קידום הפיתוח והבנייה בעיר, נמצא פתרון לסוגיה: מכסים את הקברים בלוחות בטון, אשר בתוכם צינורות חלולים. דרך הצינורות יכולה רוח המתים לצאת וכך ניתן לבנות גם מעל לקברים...
 
נתחיל את סיורינו העיר טבריה האזור המצודה. נחנה את המכונית ברחוב דונה גרציה בחניון הסמוך למצודה .
 
 
המצודה:

במאה ה-18, הרחיב ושיפץ דהאר אל עומר (1688 - 1775), ערבי בדואי שהיה אז שליט הגליל, את טבריה. בשנת 1745, בנו צ'ולייבי בנה את המצודה בטבריה מאבני בזלת. ניתן לראות תחריטים על חלק מן האבנים, למשל מנורה. הדבר מעיד על כך שקודם היו האבנים חלק מבניינים אחרים ומצאו שימוש משני במצודה.
נמשיך במורד הרחוב דרומה ומימין לנו נראה את הסארייה בנין השלטון העותומני.
 
הסארייה:
בית הממשל התורכי. בקומה העליונה התגורר מושל העיר, והקומה התחתונה שימשה כבית כלא. עד היום השתמרו בקומה הזאת דרגשי מיטות האסירים וחדר הגרדום. באחד החדרים נמצא סליק.
באגף הפונה לחזית, ניתן לראות את האבוסים ואת תאי אורוות הסוסים ששימשו את בית הדואר.
 
אנו נמשיך בדרכינו ונחצה את הכביש הראשי לעבר המרכז המסחרי. בחזיתו רואים את המסגד המשופץ העומרייה.
 
העומרייה:

מסגד העומרייה נבנה על ידי דהאר אל עומר , אשר מזכיר את ה"האגיה סופיה" (הקיסר יוסטיניאנוס בנה את הכנסייה האגיה סופיה באיסטנבול במאה השישית).
-           המסגד בנוי מאבנים בגוונים שונים ומצויד בחרכי ירי להגנת תושבי היישוב.

-           כאשר טבריה נכבשה בשנת 1948, עזבו התושבים הערבים את העיר, אך ניתנה פקודה לא לפגוע ברכוש ערבי וכך המסגד נשמר. היום, הערבים מבקשים לפתוח מחדש את המסגד.
נמשיך את סיורינו בהליכה רגלית. נחצה את המרכז המסחרי דרומה אל חצר היהודים.
 
 
 
 
חצר היהודים:
-           דאהר אל עומר חידש את היישוב היהודי בטבריה, ובשנת 1740 הזמין את הרב חיים אבולעפייה כדי למשוך יהודים לעיר. היהודים התיישבו ברובע היהודי (באותו המקום עמד מבצר צלבני מן המאה ה-12).
-           היהודים תמכו בדהאר אל עומר והזהירו אותו מפני ניסיונות התנקשות של הסולטן התורכי.
נמשיך מעט דרומה עד מלון נהר הירדן שם נראה את הפארק הארכיאולוגי.
 
הפארק הארכיאולוגי
 
ליד מלון נהר הירדן נמצא הפארק ובו מצויים שרידים ארכיאולוגיים של בית כנסת מהמאה ה-6 לסה"נ מעליו נבנה מבנה גדול שהיה חלק ממכלול הבניינים בעיר הצלבנית. בצד המזרחי של הפארק מצויים שרידים ארכיאולוגיים של בית מגורים ובו מקווה טהרה, כנראה חלק מרובע מגורים יהודי מהתקופה הביזנטית שהשתרע בחלקה הצפוני של טבריה עד חומת העיר הביזנטית.
אנו נחזור על עקבותינו. נחצה שוב את הכביש הראשי כביש מספר 90 ומימין נראה את בית הרופא הסקוטי דוד טורנס. כיום משמש ביתו בית המלון הסקוטי .
 
 
בית החולים הסקוטי של דוד טורנס (David Torrens):
-           בשנת 1894, הגיע דוד טורנס לארץ. בשנת 1902 פרצה מגפת כולרה וכ- 600 אנשים מתו. למרות חששות מהמרת דת, קיבל טורנס את האישור לפתוח ולהפעיל מיסיון (בית חולים) כדי לעבוד שם כרופא ולעזור להלחם במגפה.
-           הוא הביא תרופות מסקוטלנד, ובנוסף לבית החולים הקים גם בית ספר לבנות בטבריה. היהודים חיבבו את הרופא ותמכו בו.
-           בשנת 1895 הוא התחתן שנית לאחר שאישתו הראשונה ושני ילדיו התאומים מתו בלידה. בשנת 1908 התחתן בפעם השלישית.
-           בשנת 1912 שוב פרצה מגפת הכולרה, אך הפעם, בזכות דוד טורנס מתו רק כ-100 אנשים.
-           במשך מלחמת העולם הראשונה גרשו אותו התורכים מן הארץ כי היה אזרח מדינת אויב, והרסו את בית החולים שלו. לאחר המלחמה, הפך בית החולים לבניין ניהול של הצבא הבריטי. עקב לחץ מצד היהודים, חזר הרופא הנערץ לארץ וגם קיבל בחזרה את הבניין כדי להפעיל בתוכו שוב את בית החולים. בית החולים פעל עד שנת 1950, ולאחר מכן הוסב למחלקת יולדות של בית החולים שוויצר. בשנת 1960 הוסב המקום לבית המלון הסקוטי, וזאת תכליתו עד היום.
-           בתחילת שנות ה-1920 עבר הרופא תאונת דרכים קשה, ומאז היה יכול לעבוד ולנתח רק בישיבה. התאונה לא מנעה ממנו להמשיך לעבוד במרץ ובמסירות. גם שתי בנותיו נהיו רופאות.
-           דוד טורנס נפטר בשנת 1923 ואלפי אנשים השתתפו בהלווייתו. רבי אבולעפייה הספיד אותו וטען שהעיר טבריה בורכה בשלושה דברים: הכנרת, חמי טבריה וד"ר דוד טורנס. את האחרון היא איבדה.
 
 


עמוד ראשי  |  אודות  |   מפת אתר  |  הצהרת פרטיות  |  יצירת קשר
Drop Studio - דרופ סטודיו
© Drop Studio 2009
עיצוב אתרים, בניית אתרים - דרופ סטודיו.

תפריט מנהלהתנתק מהניהול

משרד התיירות רשות הטבע והגנים דידו סנטר טיולים בצפון
מורה דרך מדריך טיולים בגדי הריון שרת וירטואלי מלכה בגדי הריון