מורה דרך | מדריך טיולים - בית המרחץ בקיסריה  
עברית
English

בית המרחץ בקיסריה

בית המרחץ בקיסריה
 
בעולם העתיקרחצה נחשבה לפריבילגיה ונחלת בעלי היכולת האמידים. למן התק' ההלניסטית המאה ה-4 לפנה"ס התחילה תרבות פנאי ושעשועים בקרב האליטה השולטת. ברחבי האימפריה ההלניסטית הוקמו מתקני שעשועים כגון תאטראות, זירות קרב, זירות מרוצים- היפודרום, מזרקות וגם בתי מרחץ.
בתק' הרומית בה אימצו את התרבות ההלנית הנושא של הקמת בתי שעשועים ועינוגים נמשך ואף התפתח והתרחב ברחבי האימפריה .
 גם בא"י נבנו תיאטראות ובתי מרחץ. ניתן לראותם בקיסריה ,חמת גדר ,בית שאן ובעוד מקומות.
 בית המרחץ בקיסריה בנוי מספר חללים ואגפים מעוטרים פסיפסים ופסלים.
בכניסה למבנה נמצאת "הפלסטרה"- חצר שהייתה מקורה בד"כ ובה נהגו לעסוק בפעילות ספורטיבית על מנת
לחטב את הגוף ולהזיע.


בכניסה לבית המרחץ היה חדר "האפודיטריום"- חדר ההלבשה המשמש להורדת הבגדים ואחסונם.


מכאן יכלו הרוחצים להיכנס לאחד משלושת החדרים: החדר הפושר "הטיפידריו", החדר החם


"הקלדריו" והחדר הקר "הפריג'דריו". בחדר "הטיפדריו" נהגו למרוח את הגוף בשמן ריחני אותו גירדו מהגוף בעזרת מכשירים מתכתיים- "הסטריגילים" כך הורידו את הלכלוך מהגוף, היו שגם נהגו להצליף זה בזה עם ענפי צמחים ריחניים. בפריג'דריו היו בריכות רחצה במים קרים וצוננים. החדר החם חומם בשיטת "ההיפוקאוס" שהתבססה על חימום אויר שזרם מתחת לרצפה המוגבהת שעמדה על לבני חרס "פילאי" שנכנס לצינורות חרס "טובולי" שהיו לאורך הקירות.
 


הרוחצים הלכו בקבקבי עץ בכדי לא לקבל כוויות, ושפכו מים קרים על הרצפה וכך העלו אדים חמימים. תקרת "הקלדריו" הייתה עגולה, כך שמים שהתעבו לא טפטפו על ראשיהם של הרוחצים. משרתים דאגו להבערת אש בתנור החימום והובלת מים לבתי המרחץ. המים אל בית המרחץ בקיסריה הובאו דרך אמות המים שנבנו כבר על ידי הורדוס הגדול . בהמשך נבנו והוארכו עוד אמות המים על ידי הלגיון העשירי בראשותו של אספסיאנוס ובהמשך אדרינוס. בתחילה שימשו בתי המרחץ את החיילים הרומים שישבו בארץ, אך עד מהרה גם תושבי המקום וביניהם יהודים התחילו להשתמש בהם. תיאורים לכך ודילמות דתיות הקשורות ברחצה מובאות במסכתות המשנה והתלמוד שם מתדיינים בסוגיה האם יכול יהודי לרחוץ במקום בו פסלי אלים פגניים? הסוגיה נפתרת בתשובה שהיהודי "לא בה בתחומה אלה היא זו שבאה בתחומו".
בתחילה היו גברים ונשים רוחצים יחדיו, אך בעקבות התרדות מיניות בוצע הפרדה. הרומאים תרמו לעולם המצאות רבות שהצעידו את האנושות קדימה וכיום הם חלק בלתי נפרד מחיינו, כך גם המצאת בתי המרחץ שהפכה נהוגה ברחבי העולם וכיום המקלחת הביתית הינה דבר בסיסי שווה לכל נפש בעולם המערבי.
 
 


עמוד ראשי  |  אודות  |   מפת אתר  |  הצהרת פרטיות  |  יצירת קשר
Drop Studio - דרופ סטודיו
© Drop Studio 2009
עיצוב אתרים, בניית אתרים - דרופ סטודיו.

תפריט מנהלהתנתק מהניהול

משרד התיירות רשות הטבע והגנים דידו סנטר טיולים בצפון
מורה דרך מדריך טיולים בגדי הריון שרת וירטואלי מלכה בגדי הריון