מורה דרך | מדריך טיולים - טיול מעגלי נוה צדק ואחוזת בית  
עברית
English

טיול מעגלי נוה צדק ואחוזת בית

טיול מעגלי נוה צדק ואחוזת בית
 
נקודת התחלה וסוף- רחוב אילת פינת רחוב שלוש.
משך הטיול-3 שעות.
נוה צדק
-         48 משפחות, ביניהן גם משפחתו של שמעון רוקח, ייסדו בשנת 1887 את נווה צדק – השכונה העברית הראשונה מחוץ לגבולות יפו - והקימו שני רחובות עם 3 שורות של "בתי רכבת" (מטעמים ביטחוניים).
-         עד לשנת 1909 נוסדו 12 אחוזות נוספות מחוץ ליפו. תל אביב הוקמה בשנת 1909 כאחוזה השלוש-עשרה.
-         בנוה צדק ובאחוזות הסמוכות גרו יוצרים חשובים כמו הרב אברהם יצחק הכהן קוק, יוסףחיים ברנר,הסופרת דבורה בארון , הסופר שמחה אלטר גוטמן (ש. בן ציון) שערך את ה "עומר" , כתב עת שבו השתתפו גדולי הכותבים העבריים.
-         בנוה צדק עשו את צעדיהם הראשונים שניים מהיוצרים מהבולטים בתרבות הישראלית : ש"י עגנון ונחום גוטמן.
-         בספרו של ש"י עגנון "כתמול שלשום מתאר הסופר את יפו ונוה צדק בתחילת המאה ה -19.
נתחיל את הטיול בהליכה רגלית מרחוב אילת נפנה צפונה לרחוב שלוש.מיד בפניה ימינה
(אילת 57)-  נביט שמאלה ונראה בנין בצבע חום אדמדם הנמצא כעט בתהליך שימור.זהו קפה לורץ –בית קפה של הגרמני לורץ שימש כמוקד התרבות של יפו בתחילת המאה ה- 19 .
 
 
מימין (אילת 59)נבחין בבנין מפואר הנמצא אף הוא בתהליך שימור. זהו בנין הקונסוליה הגרמנית  בעוצמה של מלחמת העולם השניה, גורשו הגרמנים מהארץ והקונסוליה נסגרה.נמשיך את סיורנו .מימין נבחין בבנין דירות ענק המתנשא לגובה של 30 קומות. מצד שמאל נראה את סמטת שלוש.
נגיע לגשר שלוש- זהו גשר מתכת מעל מסילת הברזל שהובילה מיפו לירושלים.הגשר מחבר בין יפו לבין נוה צדק . הוא נבנה לנוחיות הסוחר אהרון שלוש שהיה בעל אדמות ועסקן יהודי.

 
מעבר לגשר מספר בתים של שכונת ולהאלה שבה התגוררו גרמנים טמפלרים בני הדור השני.
נמשיך בטיולינו ונראה את רחוב אמזלג החוצב אותנו. הרחוב נקרא על שם חיים אמזלג שהתמנה בשנת 1876 לתפקיד סגן הקונסול הבריטי ביפו. הוא פעל רבות לקבלת הזכיון לבנית הרכבת מיפו לירושלים, הוא סייע לרכישת אדמות עיון קרא, עליהם הוקמה ראשון לציון, הוא עזר למתיישבי ראשון לציון בני העליה הראשונה לקבל אישורי בניה ואף לבנות את בית הכנסת . ביתו של חיים אמזלג נמצא ברחוב אמזלג 22.
בפניה הראשונה נפנה ימינה אל רחוב  רוקח.
לפני הפניה ימינה נביט שמאלה אל הביתים ברחוב שלוש 30 ו -32 . זהו ביתו של:
 אהרון שלוש – שהיה בעל קרקעות ואחד ממנהיגי הקהילה היהודית של נוה צדק.
מיד לאחר שנפנה ימינה לרחוב רוקח נבחין בבית אבולעפה- (רוקח 2)- שלמה אבולעפיה היה נינו של ר' חיים אבולעפיה מחדש הישוב היהודי בטבריה. בבית זה התגורר בשכירות ש"י עגנון.
נמשיך במעלה רחוב רוקח עד בית מספר 18- זהו מבנה בית הכנסת הגר"א –שימש את ה"פרושים" כינוי לצאצאי תלמידיו של הגאון מוילנא.
נמשיך ברחוב שלוש עד פינת רחוב נוה צדק. כאן שוכן מוזיאון גוטמן ובית הסופרים
כאן מוצגות עבודותיו של הצייר נחום גוטמן. כאן פעלו הסופרים : דבורה בארון , חיים ברנר. כאן גם ערך יוסף אהרונוביץ את השבועון "הפועל
הצעיר".

 
נמשיך את סיורינו עד בית מספר 36-בית שמעון רוקח- היה זה הבית המפואר ביותר בנוה צדק. התגורר בו שמעון רוקח מנהיג קהילת יהודי יפו והיוזם העיקרי להקמת נוה צדק.
 
 כיום מתגוררת בבית נכדתו של שמעון רוקח הפסלת לאה מג'ארו. היא שיקמה את הבית עורכת בו תערוכת קבע של יצירותיה ומקיימת תצוגה אודות משפחת רוקח.
נמשיך את סיורינו ובצומת נפנה שמאלה לרחוב פינס-ציוני, מאבות הציונות הדתית, ממיישבי ארץ ישראל והוגה דעות. מושב כפר פינס קרוי על שמו ...
נפנה ימינה לרחוב יהודה הלוי לא לפני שנביט על הבית הנמצא מולינו בהמשך רחוב פינס- הבית עם החלונות הארוכים עליו כתוב "עדן" זה היה הראינוע הראשון של תל אביב. לימים הפך לבית קולנוע. הראינוע נבנה ביוזמת מאיר דיזנגוף.
 
נמשיך ברחוב יהודה הלוי ולאחר כמאה מ' נבחין בבית מפואר בעל חזיד מרשימה של עמודים עם כותרות וגמלון סורי. זהו בית מזרחי- (יהודה הלוי 9). הבית שמעוצב כמקדש יווני נבנה עבור הבנקאי שמעון מזרחי שהיה מנהל בנק ברקליס ביפו והשתתף במימון מפעלי בניה רבים.
אנו נמשיך בסיורינו עד רחוב הרצל. כאן אנו נכנסים לאחוזת בית.
אחוזת בית
ב 11.4.1909 עלו מייסדי אגודת "אחוזת בית" על גבעת חול ,ושם בוצעה הגרלת מגרשים לבניה. ההגרלה בוצעה באמצעות צדפים אותם אסף עקיבה ויס בין המייסדים והיזמים.
 
כך נוסדה אחוזת בית שנקראה אחר כך תל אביב. העיר תל אביב נבנתה בתחילה  ברחוב הרצל שבקצהו נבנתה הגמנסיה הרצליה ששכנה במקום שכיום נמצא מגדל שלום מאיר.
 
את רחוב הרצח חצתה שדרה רחבה ויפה הלא היא שדרות רוטשילד וכן הרחובות יהודה הלוי ,לילנבלום ואחד העם במזרח עד רחוב נחלת בנימין.
אנו נמשיך את סיורינו ונפנה שמאלה אל רחוב הרצל. לאחר כמה מ' נבחין בפסאג' ברחוב (הרצל 16)-פסאג פינסק- בפסאג' נמצאת המעלית הראשונה בארץ. בכניסה מימין יש שלט עליו כתוב "למעליה"
 
 
 
 
נצא מהפסאג' ונפנה שמאלה אל המשכו של רחוב הרצל. ממולינו בפינת רחוב לילנבלום
(הרצל 11) –בית מרדכי בן הלל הכהן- עסקן ציבורי ,עיתונאי אביו של דוד הכהן ממנהיגי ההסתדרות ,ההגנה ותנועת הפועלים. היה ממקימי הש"י (השב"כ של טרם המדינה) לימים היה חבר כנסת מטעם מפא"י.
הבית הסמוך אליו (הרצל 9)- בית יחיאלי- היה מחנך ומנהל בית הספר לבנות בנוה צדק.
אנו מגיעים לשדרות רוטשילד.
נפנה ימינה (ברוטשילד 12) – בית אברהם ורבקה פוגל. הוא היה הדוור של השכונה,נרצח בביתו באופן מסתורי.
רוטשילד 14-חיים ופניה חיסין-דר' חיסין מהבילויים היה רופא השכונה. הוא מופיע בציור הפסיפס של גוטמן במגדל שלום מאיר כשהוא רכוב על חמור.
רוטשילד 16- בית דיזנגוף- כיום משמש כמוזאון העצמאות מכיוון שבבית זה של מאיר דיזנגוף הוכרזה מדינת ישראל ב14 למאיי 1948.
 
 
 
 מאיר דיזנגוף היה ממיסדי אחוזת בית מנהיג הישוב במלחמת העולם הראשונה. היה גם ראש העיר הראשון של תל אביב.
פסל דיזנגוף על הסוס- הפסל הנמצא מול מוזיאון העצמאות משקף את דמותו של מאיר דיזנגוף כשהוא רכוב על סוסו.

 
אנדרטת המיסדים- נמצא אף הוא מול היכל העצמאות התוך השדרה עצמה.
רוטשילד 23- בית גולומב- אליהו גולוב מיסד ההגנה התגורר בבית זה. כאן גם פעלו שלשת הגיסים : גולומב , משה שרת ודב הוז. שלשתם הבוגרים הראשונים של גמנסיה הרצליה והיו ממנהיגי הישוב. משה שרת היה גם ראש הממשלה השני ומוכר יותר כשר החוץ של מדינת ישראל בשנותיה הראשונות.
מכאן נחזור על עקבותינו בשדרות רוטשילד עד רחוב הרצל. באמצע השדרה נראה את הקיוסק הראשון של תל אביב וכאן גם עמד פנס הרחוב הראשון.
נפנה ימינה צפונה לרחוב הרצל.
הרצל 5- בית יוסף אליהו שלוש. היה בנו של אהרון שלוש ממיסדי נוה צדק. בבית שלוש פעל קפה "קרלטון" המפורסם.
הרצל 3- ביתשמחה אלתר ורבקה גוטמן- הסופר ש. בן ציון אביו של נחום גוטמן. היה מגדולי הסופרים בארץ בתחילת המאה ה19.
הרצל 2-בית עקיבה ויס- היה היזם של אגודת "אחוזת בית". ומחולל הקמתה של תל אביב. הבית שומר ושוחזר. נמצא בפינת הרצל אחד העם.
מכן אנו נפנה ימינה לרחוב אחד העם.
כבר בפינה מצד ימין (אחד העם 20)- בית מיכאל פולק.-הבית שימש מקום מושבו של "ועד הצירים". פולק היה ערירי שתרם רבות למטרות ציבוריות.
אחד העם 22- בית יעקב אלחנן ליטוינסקי- היה תעשין ,סוחר ועשיר. קנה אדמות ובין היתר את אדמות תל לטוינסקי (תל השומר) שקרוי על שמו.
אחד העם 24- בית מנחם ודבורה גילוץ- היה ממקימי שכונת נחלת בנימין ופלורנטין.
כאן אנו נפנה ימינה –דרומה לרחוב נחלת בנימין. בפינת הרחוב נראה את מלון פלטין
(אחד העם 28). היה זה המלון המפואר והגדול בעיר.
 למעשה סיימנו את הסיור באחוזת בית. כאמור אחוזת בית ההסטורית השתרעה עד רחוב נחלת בנימין שנבנתה מאוחר יותר. אנו נמשיך מכאן דרומה לאורך רחוב נחלת בנימין עד רחוב אילת. כאן אנו שוב נפנה ימינה מערבה ברחוב אילת עד שנגיע לאוטובוס המחכה לנו בתחנת האוטובוס ברחוב אילת מספר מטרים לפני רחוב שלוש.


עמוד ראשי  |  אודות  |   מפת אתר  |  הצהרת פרטיות  |  יצירת קשר
Drop Studio - דרופ סטודיו
© Drop Studio 2009
עיצוב אתרים, בניית אתרים - דרופ סטודיו.

תפריט מנהלהתנתק מהניהול

משרד התיירות רשות הטבע והגנים דידו סנטר טיולים בצפון
מורה דרך מדריך טיולים בגדי הריון שרת וירטואלי מלכה בגדי הריון