מורה דרך | מדריך טיולים - עדולם-ח'רבת בורגין  
עברית
English

עדולם-ח'רבת בורגין

חרבת בורגין
איך מגיעים
בכביש 38 מבית שמש לכיוון דרום , עוברים את צומת עזקה ממשיכים על הכביש ועוברים את צומת האלה. בצד שמאל של הכביש שילוט אל חרבת מדרס ופארק עדולם. נוסעים על כביש אספלט צר. לאחר 800 מ' עוברים על יד יקב צפרירים. ממשיכים עם הכביש ימינה (דרומה) ולאחר כ200 מ' נפנה שמאלה לכיוון מזרח על פי השילוט ח'רבת בורגין. נמשיך עם הכביש עד פיצול כבישים שמאלה אל תל עדולם והמשך הכביש עד ח'רבת בורגין. נגיע לחניה מולנו שלט של קק"ל המספר על המקום ומתאר את המסלול.

חרבת בורגין
ח'רבת בורגין שוכנת על גבעה ברום של 430 . היא מזוהה על ידי ארכאולוגים כישוב יהודי מתקופת בית שני בשם ביש.
כפר ביש, עיירה גדולה ומבוצרת, נכנעה ללגיון הרומי החמישי בעת מסעו באזור. בשנת 2008 ניהל אמיר גנור חפירה ארכיאולוגית בחורבה וגילה בה שרידי ביצורים, חללים תת קרקעיים ששימשו כמערכות מסתור, מערות קבורה, חללי אחסון, בורות מים, מתקנים חקלאיים ושרידים של מבני מגורים. לא כל האתר פתוח לקהל הרחב זאת משום שבמקום ישנם בורות רבים ומערות שטרם נחקרו על כן יש סכנת נפילה.
סיור באתר
 מרחבת החניה עולה שביל שמאלה ולאחר כ100 מ' נכנסים על פי סימון שבילים ירוק  בין טרסות חקלאיות חורש טבעי ושבילים עתיקים.
השביל עובר בחורבת פטום ,


עובר דרך מבנה בעל שתי קשתות וממשיך במעלה המדרון למערת העמוד .


מעבר צר ובו מדרגות מוביל לתוך מערת קבורה מרשימה, חצובה בסלע. בדפנות המערה חצובים מקמרים, ובכל אחד מהם חצובה שוקת שכוסתה בלוחות אבן, שלא נמצאו. במרכז החדר ניצבים שני עמודים חצובים בסגנון יוני. שודדי עתיקות פגעו באחד מהם, שזכה לשיקום. חזית הכותרות מעוטרת במדליונים שבכל אחד מהם חרוט צלב. על פי אופי המערה ועיטוריה ניתן לשייכה לתקופה הביזנטית.
השביל פונה  מערבה ולאחר כ150 מ' נמצא מערת קבורה מימי בית שני .זוהי מערה גדולה, הכוללת גרם מדרגות רחב, חצר, חדר מבוא שתקרתו קרסה וחדר קבורה.
בצדו הדרומי של גרם המדרגות יש בריכת אגירה קטנה, המזוהה כמקווה טהרה וממולה מערת קולומבריום בשלבי חפירה. בדפנות חדר הקבורה חצובים כוכי קבורה, שנסגרו בלוחות אבן. בצדו הצפוני של הפתח חצוב בור מעוגל חצוב ששימש לליקוט העצמות.
השביל חולף על פני עץ הקאקים, שבו מקננת להקה גדולה של קאקים – ציפורים שחורות ורעשניות, קרובות משפחה של העורב.
מכאן ננטוש את השביל המסומן ירוק ונמשיך בשביל המסומן כחול מערבה.חולפים על פני מערות פעמון, שמכל אחת מהן מציץ עץ תאנה.
מערות מטיפוס זה אופייניות לאזור. נמשיך עם הסימון הכחול אל ראש התל המעניקה תצפית יפה על מרחבי פארק עדולם ושיפולי הר חברון. החורבות שבמקום הן שריד לכפר הערבי הקטן אום אל- בורג'.
מכאן השביל יורד במדרון מזרחה ומגיע לפתחה של מערכת מסתור גדולה. גרם מדרגות חצוב מתחת לשרידי מבנה מגורים מוביל לחללים ששימשו בור מים וחדרי אחסון.
מכאן נפנה עם השביל המסומן כחול שמאלה היינו צפונה ואחר כך מערבה אל גת חצובה בסלע. מכאן השביל יורד שוב עד לחניה
 


עמוד ראשי  |  אודות  |   מפת אתר  |  הצהרת פרטיות  |  יצירת קשר
Drop Studio - דרופ סטודיו
© Drop Studio 2009
עיצוב אתרים, בניית אתרים - דרופ סטודיו.

תפריט מנהלהתנתק מהניהול

משרד התיירות רשות הטבע והגנים דידו סנטר טיולים בצפון
מורה דרך מדריך טיולים בגדי הריון שרת וירטואלי מלכה בגדי הריון