מורה דרך | מדריך טיולים - שלוחת איילה ונחל שימרי  
עברית
English

שלוחת איילה ונחל שימרי

                                
 
 
 שלוחת איילה ונחל שימרי
מה הקשר בין מבצע שוטר, כביש ארבע וצומת כרם מהר"ל ? מבצע משטרתי לאכיפת תנועה ? טעיתם. "מבצע שוטר" הינו שם של מבצע במלחמת השחרור
כנגד ה"משולש הקטן"- הכפרים: עין ע'זאל ,ג'בע ואיג'זין שהם כיום עין איילה, גבע כרמל וכרם מהר"ל. לשם מיועדות פנינו.אנו נצא למסלול מעגלי קצר אשר יש בו הכול :צמחיה ופריחה, מעיין,מערות יפות וקסומות ,מבנה צלבני, היסטוריה והרבה נוף. הכירו את שלוחת איילה ונחל שמרי.
 
איך מגיעים
מצומת פורדיס בכביש 4 נוסעים צפונה עד צומת כרם מהר"ל. פונים ימינה -מזרחה לכיוון כרם מהר"ל . לאחר כ-800 מטרים פונים ימינה על פי השילוט למושב עופר. נוסעים כ 1 ק"מ בכביש המתפתל עד שרואים מימין שלט "אל מעיין איילה". פונים לכביש צר ומשמאל לכביש נמצא חניון קק"ל שבו שני שולחנות אבן .
ממול לחניון שער ברזל המיועד למנוע מפרות להיכנס לשמורה. כאן נקודת ההתחלה. בשער עמוד עץ ובו שלט המסומן בירוק שהוא הסימון שבילים של המסלול.

 
מבצע שוטר
במלחמת השחרור שלשה כפרים ערביים ששכנו על המורדות המערביים של הכרמל וחלשו על הדרך לחיפה חסמו את הכביש וירו על המכוניות שנסעו מתל אביב לחיפה. אז לא היה כביש החוף וזה היה כביש החוף הישן שהיה עורק תחבורה ראשי בין תל-אביב והצפון. שלשת הכפרים נקראו אז "המשולש הקטן" מכיוון שהם יצרו משולש שעל צלע אחת שלו הכפרים עין ג'זאל וג'בע (עין איילה וגבע כרמל) ובקודקוד  איג'זים (כרם מהר"ל).מכיוון שהמבצע תוכנן ל-24.7.48 וכבר הייתה ההפוגה השנייה בתוקפה, הוחלט להסוות את המבצע כמבצע משטרתי. שתי פלוגות של חטיבת אלכסנדרוני עם פלוגה נוספת מחטיבת כרמל ועוד פלוגה מחטיבת גולני נלחמו בקרב קשה. לחטיבת אלכסנדרוני היו 10 הרוגים ופצועים רבים. ההתקפה חודשה ב-26.7.48 ואז הוברר שהכוחות הערבים ברחו לכיוון ואדי ערה. מוכתר כפר איג'זין הגיש את כניעת הכפר.
 
 
הכרמל
הכרמל נמשל  כסמל ליופי וחן. מצוקיו הפראיים; צמחייתו הירוקה והרעננה הקנו להר את יחודו. תכונותיו המיוחדות אף הפכו את ההר לחלק מהמסורת הדתית. אליהו הנביא חולל בו את אחד מניסיו המופלאים. יהודים, דרוזים, מוסלמים ונוצרים קידשו את אתריו ,ומסדר הכרמליתים הנוצרי נושא את שמו ברחבי העולם. "ההר הירוק כל ימות השנה" משמר בתחומו עצי יער וחורש ,שיחים ופרחים רבים וכן מגון של בעלי חיים. זאת לצד תצפיות נוף מרהיבות ושרידים ארכיאולגים שימיהם כימי בריאת העולם.
המסלול
לאחר הליכה של כ-80 מטרים מגיעים אל גדר נוספת ובה שער הדומה לשער הכניסה לשמורה. מיד לאחר השער אמת מים המוליכה אל בריכה היא עין איילה.


בהמשך השביל נחלוף על חורבותיו של כפר ערבי נטוש. זהו עין ג'זאל.


השביל נמשך במעלה שלוחת איילה. הטיפוס לא קשה במיוחד. לאחר כמה מאות מטרים ואנו על שלוחת איילה על הצלע המערבי של השלוחה. מימיננו נפרס נוף מישור חוף הכרמל.
 


אנו נעצור לרגע ונזהה את הישובים. מדרום נראה את המושב דור ואת קיבוץ נחשולים השוכן על חוף טנטורה. מולינו זהו המושב עין איילה . מימין צמוד לים מושב הבונים. מימין צמוד לכביש נראה את גבע כרמל.אנו רואים את החממות ואת מטעי הבננות של המושבים. זו תמונת נוף מרהיבה.

בהמשך ההליכה לאחר כ-1 ק"מ השביל יורד מהשלוחה ומגיע אל מבנה אבן עם שני קמרונות. זהו חירבת שימרי.על פי שילוט הנמצא במקום ,ארכאולוגים מזהים את המבנה כמבנה צלבני בשם אסומר. למען האמת זהו מבנה מהתקופה העותמנית מסוף המאה ה-16.
מיד לאחר המבנה נזהה מערות רבות. חלק מהמערות גדולות ורחבות. בחלקן נבנו מחיצות אבן. כנראה ששימשו לזמן מה למגורי רועים או אחרים.

לאחר כ-200 מטרים אנו נעבור בשער של השמורה המגודרת אל שביל רחב ועביר לרכב. אנו נמשיך עם השביל מזרחה בצמוד לערוץ נחל שימרי. לאחר כ- 200 מ' נוספים נגיע אל שלט סימון שבילים כחול הפונה ימינה. כאן מסתיים השביל הירוק. אנו נמשיך על השביל עפר מזרחה שאינו מסומן בסימון שבילים. בהצטלבות השנייה נפנה שמאלה (צפונה) ונבחין בסימון שבילים שחור. אנו נמשיך בשביל המסומן בשחור במעלה השלוחה עד שנגיע לקבר מוסלמי מימין לשביל. מיד לאחר מכן נגיע לצומת T  של שבילים. נפנה ימינה. לאחר מספר מטרים נראה משמאל קבר שיך עם כיפה לבנה המגודר ומטופח. לאחר קבר השיח' נפנה עם השביל המסומן בשחור בירידה אל החניון לנקודת ההתחלה.
 
הצמחיה
 כמו כל חורש ים תיכוני גם כאן נפגוש את האלון המצוי והאלה הארצי ישראלית,קטלב ,עצי חרובים ואילת המסטיק.


בימים אלו ימי האביב האזור פורח. לוטם ריחני בצד לוטם שעיר ,מרווה משולשת ,סירה קוצנית ,זעתר ועוד. אפשר לראות כאן את אחרוני הכלניות והרקפות.  דרדר כחול הפורח לאורך השביל עם פישתה וכמובן חרציות לרוב. ריחות הפרחים יעשו לכם את הטיול.
 
 
 
 
 
 


עמוד ראשי  |  אודות  |   מפת אתר  |  הצהרת פרטיות  |  יצירת קשר
Drop Studio - דרופ סטודיו
© Drop Studio 2009
עיצוב אתרים, בניית אתרים - דרופ סטודיו.

תפריט מנהלהתנתק מהניהול

משרד התיירות רשות הטבע והגנים דידו סנטר טיולים בצפון
מורה דרך מדריך טיולים בגדי הריון שרת וירטואלי מלכה בגדי הריון