מורה דרך | מדריך טיולים - שביל ישראל- טיול מספר1  
עברית
English

שביל ישראל- טיול מספר1

 
שביל ישראל –טיול  1
מתל דן לאריה השואג
 
המסלול קל להליכה. חלקו הגדול עובר בין מקורות הירדן ,הדן ונחל שניר. חוצה את נחל עיון. בדרך יש שדות ומטעים,פרות רועות באחו. סיפורי התנ"ך בעיר דן המקראית. היסטוריה ומעשי גבורה לרגלי האריה השואג בתל חי.
 
נקודת התחלה: בית אוסישקיןליד קיבוץ דן.
נקודת סיום: האריה השואג בתל חי.
אורך המסלול: 12 ק"מ
מפת טיולים: סימון שבילים מפה 1 (החרמון הגולן ואצבע הגליל.
מים: לקחת 3 בקבוקי ליטר וחצי לאדם.
 
 
הגעה לנקודת המוצא: מקרית שמונה בצומת המצודות הסמוך לקניון נחמיה נוסעים מזרחה בכביש 99 לכיוון רמת הגולן. כעבור 9 ק"מ עוברים על פני הכניסה לקיבוץ דן ורואים שלט המפנה שמאלה לכיוון תל דן מעט לפני תל דן פונים שמאלה לפי השלט בית אוסישקין.
מוזיאון בית אוסישקין- המוזיאון קרוי על שמו של מנחם אוסישקין מראשי הציונות ,חובבי ציון ואיש הקרן הקיימת לישראל. המוזיאון משלב היסטוריה ,ארכיאולוגיה וטבע. במוזיאון ממצאים מקוריים מתל דן ובהם הממצא הארכיאולוגי החשוב ביותר והוא אוסטרקון מתקופת בית ראשון ובו מספר בן הדד מלך ארם כיצד הכניע והרג את בית דוד. האוסטרקון מאמת את הכתוב בספר מלכים ב. כמו כן במוזיאון מחתות וממצאים אחרים מבית המקדש שהקים ירובעם בין נבט בדן. במוזיאון אוסף מרשים ביותר של פוחלצים מעולם החי של עמק החולה ובהם מינים שנכחדו מהארץ.
במקום יש חניון קטן עם מים ,שירותים ושולחנות פיקניק. במקום שלט ובו מפת האזור ומפת שביל ישראל בקטעים הראשונים. כמו כן יש הנחיות להתנהגות בשביל ישראל ומספרי טלפונים חשובים.
הסימון הראשון של שביל ישראל נמצא בקצה המזרחי של החניון ומוביל אותנו בכביש אספלט צר כ-300 מ' אל כביש הגישה לתל דן. כאן הסימון מפנה שמאלה אל תל דן. נצעד על הכביש עד הגדר  של הגן הלאומי תל דן. הכביש פונה שמאלה אל הכניסה לגן לאומי ואילו הסימון מפנה ימינה על מנת לעקוף את הגן. מולנו נראה את שער העיר דן. אנו נפנה ימינה על הכביש אספלט בצמוד לגדר של הגן. כעבור מספר מטרים נראה את השער הכנעני של תל דן. זהו שער ובו קשת מלפני כ-4000 שנה. יש אומרים שדרך השער הזה נכנס אברהם אבינו בדרכו לחצץ את לוט בן אחיו.
אנו ממשיכים על הכביש צפונה. הכביש מסתיים והופך לדרך עפר. הסימון מראה לנו שמאלה לכיוון מערב ובצמוד לתל דן. משמאל אנו נראה את המקדש שהקים ירובעם בן נבט. אנו ממשיכים מערבה . כעבור מאות מטרים אנו נתקל בשער ברזל סגור המיועד למנוע מבקר לצאת ממתחם מגודר. אנו נפתח את השער ולא נשכח לסגור אותו. נמשיך על דרך עפר כבושה ומימין נראה את ערוץ נחל שניר (חצבני). אנו הולכים לאורכו של הנחל
 
ושוב נתקל בשער ברזל. נעבור אותו נחלוף בין פרות הרועות באחו. לאחר כמה מאות מטרים ואנו נחצה את ערוץ הנחל על גבי משטחי עץ.

עתה נצעד בערוץ הצפוני של הנחל כמאה מ' ושוב נחצה את הנחל לגדה הדרומית שלו. הדרך הכבושה פונה ימינה. אנו נמשיך עם הסימון ימינה אחר כך שמאלה לכיון מערב עד שנתקל בכביש צר ומשובש. זהו הכביש המוביל לראג'אר הכפר החצוי בין ישראל ללבנון.
אנו נפנה בכביש שמאלה היינו דרומה. כעבור כמה מאות מטרים הכביש עושה פניה חדה ימינה. אנחנו נמשיך על הכביש עד לצומת הגישה לגן לאומי נחל שניר. מימין נראה את הקופות בשער הכניסה לגן הלאומי. שם צריך לשלם ולהיכנס לגן לאומי.
בגן נקבל בורשור ובו 3 מסלולים. אנו נבחר במסלול הארוך העובר כולו בצמוד לשביל ישראל.
בתוך הגן לאחר הפסקה קלה אנו נמשיך אל הגשרון המסומן בשביל ישראל. השביל בטון המתאים לנכים מתפתל בין צמחית נחלים ומיני שרך נדירים עד לרחבה שבה יש בריכת מים עם מפל . בבריכה ישנם פרחי נופר ונמפיאות. אנו נמשיך בשביל על פי הסימון. השביל מוביל לערוץ החצבני. נעבור בצמוד לעצי דולב ענקיים ,עצי ערבה , ער אציל וצמחית נחלים. 

בשלב מסויים יש שלט האוסר הליה בתוך המים. סימון שביל ישראל פונה שמאלה על הגדה המזרחית של הנחל. כעבור כמה מאות מטרים ואנו נפגוש מזלג נחלים. יובל של הדן ונחל שניר . בשלב מסויים נעבור בצמוד למסעדת דג על הדן. אנו נמשיך בצמוד לגדת הנחל עוד כ- ק"מ 1 עד שנגיע לגשר שניר.
בצמוד לגשר יש שביל סלול להולכי רגל המוביל מערבה אל חניון מעין ברוך. בשלב זה אנו נסטה קלות משביל ישראל ומתחת לגשר נעבור לצד השני של הכביש על מנת להצטייד במזון ,מים ושירותים. זהו מתחם ובו  מקדונלד ,פאלפל,מסעדה ועוד.
אנו נחזור לשביל ישראל. כלומר נעבור שוב מתחת לגשר אל חניון מעיין ברוך.   בצמוד לחניון יש כביש שמוביל לכיוון הקיבוץ מעין ברוך. סימון שביל ישראל מראה ימינה כלומר צפונה לכיוון הקיבוץ. נראה שלטים רבים של צימרים בכפר היווני. נצעד עד לשער הקיבוץ. בשער הקיבוץ הסימון מראה על שביל עפר שמאלה דהיינו מערבה. אנו נצעד בשביל הזה ולאחר כ- 900 מ' השביל יורד אל ערוץ נחל. אנו נרד לערוץ הנחל ונמשיך על השביל מערבה במעלה הנחל. בסוף העליה אין סימון שבילים. אנו נמשיך עם דרך העפר ימינה ולאחר כמה מ' שמאלה. כאן נראה שוב את הסימון של שביל ישראל המורה להמשיך עם הדרך מערבה. אנו נמשיך עוד כמה מאות מטרים עד שנתקל בכביש הגיש לכפר יובל. אנו נפנה ימינה ונצעד בצידי הכביש עד לכפר יובל. נגיע לישוב ונמשיך עם הכביש שמאלה לכיוון מערב. אנו נצעד על הכביש כ- 500 מ' ונעבור על גשר בטון העובר מעל ערוץ נחל עיון. עוד כמה מאות מטרים ואנו נגיע לכביש הראשי –כביש 90 המוביל מקרית שמונה למטולה. אנו נחצה את הכביש ונפנה שמאלה. לאחר 100 מ' נראה שביל צר ימינה אל צלע ההר מול שלט קילומטר 473.
אנו נראה את סימון שביל ישראל על גבי סלע. נעלה עם השביל שמאלה ואחר כך ימינה עד מתחם רפתות של כפר גלעדי. אנו נגיע אל שער ברזל חשמלי. סימון השבילים מראה שמאלה. לא ברור אם צריך לעלות על השער. אין סימון שבילים צמוד לגדר. עם זאת יש שביל כ30 מ' לפני השער. יש ללכת דרומה על השביל הזה בצמוד לגדר של קיבוץ כפר גלעדי. בשלב מסויים מגיעם לסוף דרך העפר. אין סימון שבילים. מכיוון שאנו רואים את המתחם של האריה השואג ובית הקברות של השומר על הגבעה משמאל אין מנוס אלא לעלות על הגבעה בסוף השביל בין קוצים ודרדרים עד שנגע בגדר הקיבוץ אז נבחין בסימון של שביל ישראל. התעלומה נפתרה. כאשר בנו את הגדר הרסו את השביל לצידו. כמו כן השביל הצמוד לגדר מלא קוצים ולכן הדרך לא עבירה. אך ורק הדרך אותו תיארתי. אנו נצעד שמאלה צמוד לגדר עד לרחבה הצפון מערבית של בית הקברות השומר של כפר גלעדי. מיד בפינת בית הקברות אנו נראה את המצבה של הצנחנים שנהרגו במלחמת לבנון השניה מפגיעת קטיושה ישירה.
אנו נעבור בתוך בית הקברות עד למצבת  האריה השואג.
 
 
 


עמוד ראשי  |  אודות  |   מפת אתר  |  הצהרת פרטיות  |  יצירת קשר
Drop Studio - דרופ סטודיו
© Drop Studio 2009
עיצוב אתרים, בניית אתרים - דרופ סטודיו.

תפריט מנהלהתנתק מהניהול

משרד התיירות רשות הטבע והגנים דידו סנטר טיולים בצפון
מורה דרך מדריך טיולים בגדי הריון שרת וירטואלי מלכה בגדי הריון