מורה דרך | מדריך טיולים - אובליסק בקיסריה  
עברית
English

אובליסק בקיסריה

אובליסק בקיסריה
 
מעט מאוד מטיילים יודעים שבקיסריה קיים אובליסק אמיתי. רוב המטיילים מגיעים אל הגן לאומי ,מטיילים בתיאטרון ,בהיפודרום המערבי ונכנסים אל מבעד לחומה הצלבנית אל העיר העתיקה ואל הנמל. חלק מהמטיילים לאחר ביקורם בגן הלאומי ממשיכים אל האקו ואדוק לחזות ביופיין של אמות המים הקדומות שהוליכו מים לקיסריה לפני כאלפיים שנה. מעט מגיעים גם אל אתר "פסיפס הציפורים" הנמצא סמוך לשכונה 2.
אל האובליסק לא מגיעים מכיוון שהרוב לא יודעים על קיומו.
 
איך מגיעים
 
היורדים בכביש החוף ירדו במחלף קיסריה –אור עקיבה. בכיכר יפנו מערבה. עוברים על הכיכר הסמוכה וממשיכים לקיסריה. לאחר כ-400 מ' מגיעים לכיכר הגדולה. ממשיכים ישר לעיר העתיקה. לאחר כ- 300 מ' מבחינים בצד שמאל של הכביש בשער עתיק ומשופץ הגובל בשדה חרוש ונמצא בין שיחים דוקרנים. באמצע השדה החרוש עומד לו בגאווה האובליסק.

יש לחנות את הרכב בקרבת מקום אך לא על הכביש ולהגיע רגלית למונומנט המרשים.
 
האובליסק וההיפודרום המזרחי
 
עם התפתחותההמואצת של קיסריה במאה הראשונה לספירה התברר שההיפודרום ההרודיאני, ובו כעשרת אלפיםמושבים, קטן לצורכי העיר המשגשגת. לפיכך נבנה היפודרום חדש, גדול יותר, בחלקההמזרחי של העיר, ובו 25 אלף מושבים. ההיפודרום המערבי הפך לקיר תמך עבור וילותמפוארות של עשירי העיר, אשר חשקו במקום המאוורר לחופו של הים. חלקים גדולים שלההיפודרום ההרודיאני נטמנו מתחת לבניינים מאוחרים יותר, ומושביו השתמרו בצורה יפה. ההיפודרום המזרחי הגדול, שתפקד עד לסוף התקופה הביזנטית 
(640
לספירה), נותרחשוף, ואבניו נלקחו לבנייה בתקופות מאוחרות.
כבר במאה ה־19 זיהו חוקרים אירופיםאת המבנה המזרחי כהיפודרום. צורתו דמוית האליפסה, שבלטה על פני השטח, ומציאת שלושתחלקיו של האובליסק הענק - וצפונה מהם שלושה עמודים חרוטים, גם הם מגרניט אדומה - העידו על תפקודו הקדום. על פי דוגמאות מהיפודרומים אחרים מרחבי האימפריה הרומית, עיטרו פריטים אלו את הקיר החוצץ
. ביוני 2001הושלם בהצלחה תהליך בן חמש שנים להצבת עמוד האבן במשקל מאה טונות ובגובה 15 מטרבמקום המדויק שבו עמד לפני כאלפיים שנים, בהיפודרום המזרחי של קיסריה.
 
 
 


עמוד ראשי  |  אודות  |   מפת אתר  |  הצהרת פרטיות  |  יצירת קשר
Drop Studio - דרופ סטודיו
© Drop Studio 2009
עיצוב אתרים, בניית אתרים - דרופ סטודיו.

תפריט מנהלהתנתק מהניהול

משרד התיירות רשות הטבע והגנים דידו סנטר טיולים בצפון
מורה דרך מדריך טיולים בגדי הריון שרת וירטואלי מלכה בגדי הריון