מורה דרך | מדריך טיולים - מנזר המצלבה  
עברית
English

מנזר המצלבה

מנזר המצלבה
איך מגיעים:
 ברחוב שדרות הרצוג הצמוד לגן סאקר עד  הרמזור הראשון פונים ימינה לרחוב יוסף דוידזון וימינה לרחוב יהושוע ייבין מאחורי גן המשחקים עם פסל המתכת הגדול הקרוב לכביש , ממשיכים  עד שהבתים נגמרים בצידו השמאלי של הרחוב  וממשיכים ישר פונים שמאלה רואים את המעבר מתחת לכביש ממול בעליה הקטנה ,מתקדמים שלוש מאות מטר ועוצרים בחצר המנזר.


המנזר ממוקם בין שכונת ניות לרחביה ,אל פתח המנזר מוליכה שדרת סותה רותסוויל על שמו של המשורר הלאומי הגיאורכי.
 
 
 
 המנזר
בחזית המבנה קיים שער בחומות המנזר שבו אנו מתכופפים על מנת להיכנס למתחם , את הנכנסים לחצר הקדמית מקבלים שני אריות אבן מצד ימין העומדים על כנים , עץ לימון וציוץ ציפורי שיר ותוכים המגודלים לרוב בכמה כלובים, מאחורי האריות משרד המנזר וממולו חנות המזכרות.

בסוף החצר מעבר מקומר שמעליו חלק מן הקומה השנייה , נכנסים לחצר הפנימית הסגורה  ורואים כי המבנה הוא בן שלוש קומות וממול מתנשא מגדל הפעמונים המעוטר והשעון חסר המחוגים.

נכנסים פנימה לתוך מבואת הקפלה ואולם הכנסייה אשר ממנו יוצאים אולמות נוספים,בצדו השמאלי של האולם שתקרתו מקומרת בגובה רב ,נכנסים לפרוזדור שבו מונחים בגדי בישופים ותשמישי תפילה נוצריים בארונות זכוכית ,חשוך מעט וממשיכים לחדר פנימי שבו תלויה שורת תמונות המספרת את צליבת ישו כולל תאור העץ לצלב,מצד ימין שקוע באדמה צוהר זכוכית שבו ניתן לראות על פי האמונה את גדם העץ שממנו נכרת העץ לצלב. על כן המנזר נקרא מנזר המצלבה והעמק "עמק המצלבה".
 
חוזרים לחדר הראשי שבחזיתו מזבח תפילה ומצדו הימני עוד חדר העומד מאחורי המזבח הראשי והנה עוד קפלה לתפילה וחדר עם תשמישי תפילה ,באולם התפילה הראשי  שתקרתו הגבוה נתמכת בידי עמודים שעליהם מצוירים דמויות של קדושים נוצרים כולל שותה רותסווילי הפילוסוף והסופר בצניעות בין שני פילוסופים וקדושים אחרים.

עולים במדרגות לקומה השנייה ,חלקה משמש למגורים ואכסניה לצליינים , הקומה השלישית משמשת את הנזירים ומגדל הפעמונים המרהיב סגור כמו קומה זאת לביקורים, אך כאשר עולים במדרגות לקומה השנייה פונים ימנה לסוף המרפסת בדרך צופים במגדל הפעמונים מקרוב, ונכנסים בדלת שמאלה למבוא המטבח ומיד שמאלה למאפיית המטבח ,שבו ניצבים תנורי האפייה ללחמים ובישול ומספר סירי בישול ענקיים, משם ממשיכים לחדר האוכל שאורכו קרוב לחמישים מטר ובו מספר שולחנות.
בתחילת חדר האוכל פתח להעלאת מים מהבאר בקומת הקרקע  , פותחים את המכסה ורואים את ניצוץ המים מלמטה,עוברים לחדר הסמוך רואים שחזור של מטבח וארונות מטבח עתיקים,אך משופץ לחימום וקמרון נוסף לחדר שבו נמצאים סירי בישול נוספים .

יורדים למטה וכאן ההפתעה של המקום ,מוזיאון המנזר הכולל שלושה חדרים , מבקשים מאחד הדיירים  שיפתח ושידליק את האורות , דלת ברזל ירוקה לכניסה ראשי ממוקמת במעבר המקומר בין חצר הכניסה  לחצר הפנימית ,דלת שנייה קיימת בפינה השמאלית של החצר הפנימית סורג ירוק פתוח המכניס אתנו למוזיאון בחלקו האחורי .

מחלל המוזיאון יוצאים חדרים נוספים צמודים : חדר רביצה בסגנון אלף לילה ולילה עם שטיחים וכורסאות נמוכות בגווני אדום ,אהילים מנחושת ,לא הבנתי למה שימש המקום אבל מראה מקסים , ממולו קיימים שני חללים נוספים אחד כולל קפלה לתפילה קטן ומחובר אליו בקמרון חדר שבו מרוכזים חפצים שונים כמו אבן ריחיים, באר מים,טלסקופ עתיק,תשמישי קדושה נוצריים,סירים וכלי בישול ענקיים מנחושת ,פתח מכוסה באבן גלילה לעוד בור מים  .
 
בכניסה ניצבות מספר בובות הלבושות בתלבושות ערביות מסורתיות ותלבושות של נזירות בעבר ובהווה, לאורך הקירות תבליטים שנתגלו בשיפוצים, הרבה כלים ותשמישי תפילה,שורות של קדושים בפסלים לאורך הקירות ועל הקירות תמונות של קדושים .

ניתן לשבת לנוח ברחבות של המנזר להאזין לציפורי השיר לשבת מתחת לעץ הלימון או התפוזים ולצאת לחפש את הכלב והצבי שכיום לצערי הפך למיתוס אגדתי .
 
 
תולדות המנזר והסיפורים הקשורים אליו בקישור הבא
http://www.malon.co.il/emall/content.asp?cc=120449


עמוד ראשי  |  אודות  |   מפת אתר  |  הצהרת פרטיות  |  יצירת קשר
Drop Studio - דרופ סטודיו
© Drop Studio 2009
עיצוב אתרים, בניית אתרים - דרופ סטודיו.

תפריט מנהלהתנתק מהניהול

משרד התיירות רשות הטבע והגנים דידו סנטר טיולים בצפון
מורה דרך מדריך טיולים בגדי הריון שרת וירטואלי מלכה בגדי הריון