מורה דרך | מדריך טיולים - כנסיית המשיח ירושלים  
עברית
English

כנסיית המשיח ירושלים

במסדר כנסיית המשיח - עמנואל
כנסיית המשיח על שם ניקולסון שנקראת גם כנסיית עמנואל ,כיום משמש את העדה המשיחית וכת האנגליקנית בירושלים
תחילת הטיול הוא המעבר בשדרות אלרוב מתחם ממילא עד סופו במדרגות המוליכות לרחבת הכניסה לשער יפו, נכנסים בשער הכניסה ופונים ימנה לכוון הקישלה ומגדל דוד כשלושים מטר לאחר מגדל דוד מציין שלט על הקיר מצד שמאל את הפתח לאכסניית כנסיית המשיח זאת הכניסה גם לכנסייה טל 02-6277727 ,כניסה חינם בין השעות 09:00-16:00.


בית הארחה בכניסה מצד ימין לשער הכניסה נכנסים למבואה ופונים שמאלה לדלת הכניסה למתחם ,אלא אם מחפשים גם אפשרות לאירוח שאינו זול, אכסניית האירוח החלה לפעול לאחר שנים במקום , בעת התגברות תופעת הצליינות בישראל .

ארכיון לתולדות הפרוטסטנטים בעיר הקודש.

הכנסייה הפרוטסטנטית המרשימה אשר נבנתה בעידוד האגודה הנוצרית להמרת יהודים לחיק הנצרות שנוסדה באנגליה בשנת 1809 , בעזרת שלמונים ששולמו בתשלום של שמונה מאות לירות לקניית המתחם כולו, במתחם נבנו מבנים בעבור הקונסול ,בית מגורים לעובדי המיסיון,בית חולים של מסדר האחיות הדיאקוניסות,  בית ספר לבנים ולבנות על מנת להעבירם לדת הנוצרית, חנות תשמישי דת ועוד .

לפני הכניסה למבואת הכנסייה מצד שמאל ממוקם הפעמון העתיק של הכנסייה ,תכנון הכנסייה דומה לבית כנסת על מנת שהיהודים הבאים בקרבה לא יחושו פחד , לכן מופיעות פסוקים וכתובות בעברית בכול רחבי הכנסייה, בלוח הקדמי חקוקות עשרת הדברות ותפילת  האדון אשר על פי האמונה היא התפילה לאמונה בשליחים.
 
 
אפילו הבישוף הראשון מיכאל שלמה אלכסנדר,  היה בישוף יהודי אנגלי מומר . הכנסייה הבנויה מאבן ושיש עם גילופים וחלונות ויטראז,אשר היוותה את דריסת הרגל של האנגלים והכנסייה האנגליקנית והפרוטסטנטים בישראל. קדמה לכנסייה,  הקמת הקונסוליה הבריטית כקונסוליה האירופאית הראשונה .בממלכה העותומאנית בישראל בשנת     1839 לידה פעלה כנסייה קטנה למען עובדי הקונסוליה בשם סנט גיימס , כנסיית המשיח עצמה  הוקמה בשנת  1849 בעזרת קשריו של סמואל גובאט הגרמני וחברותו לשלטון העותומאני שהחליף את הבישוף המומר .

לצורך בניית כנסיית המשיח , שמיקומה נקבע באופן שהייתה בדרך לרובע היהודי, ולא ברובע הנוצרי ולא הפריעה למוסלמים ברובע המוסלמי.  לצורך הבנייה הובאו סתתים מהאי מלטה שלימדו סתתים מקומיים את תורת הגילוף באבן. צורתה של הכנסייה כצלב אך לא היה מעלייה מגדל פעמונים, בכדי לא להרגיז את המוסלמים ולפנות ליעודה מלכתחילה להמרת יהודים מדתם.
 
 
את תקרת העץ בכנסיית המשיח  השיטו אותה באוניה מאנגליה,כאשר הגיע לאחר שנפגעה בדרך מרטיבות היא הגיע בתובלה לכנסייה . מידותיה לא התאימו והיא קבלה התאמה למציאות . הרבה שנים סבלה תקרת הכנסייה מנזילות מי גשמים ולאחר השיפוץ שנעשה לפני מספר שנים בא גואל לציון.

חלונות הכנסייה בצורת הצלב עשויים מזכוכיות ויטראז מקסימות וצבעוניות שעליהם פסוקים בעברית , בכנסייה זאת נערכים קונצרטים וחתונות .
כיום משמשת הכנסייה את עדת היהודים המומרים בני העדה המשיחית ,הכנסייה עברה שיפוץ גדול לפני שנתיים כולל תקרת העץ בתקרת הכנסייה הגבוהה.
 
מוזיאון הכנסיה
מוזיאון לדגמים של האדריכל קונרד שיק  אשר בנה את בית תבור המיוחד ברחוב הנביאים 58 ,בשנת 1882 כביתו הפרטי .כיוון שלא היו לו כספים לבניית ביתו הוא מכר מודל של המקדש של הורדוס שבנה ובאמצעות 800 לירות הזהב שקיבל החל לבנות את ביתו .

האדריכל קונרד שיק הגיע לישראל כמסיונר פרוטסטנטי , אך זנח במהרה עיסוק זה ולימד נגרות בבית הספר במתחם ובמקביל חקר את מבנה העיר העתיקה. בתחילה יצר את דגם העיר העתיקה ובהמשך את הר הבית וכך המשיך ויצר אוסף דגמים רב בעיקר מעץ למבנים בירושלים העתיקה,האוסף שהוכן בבית המלאכה של הכנסייה משמש כיום למוזיאון הדגמים . חלק מהדגמים הוא מכר והתפרנס גם מזה בנוסף למלאכת האדריכלות שלו למבנים חדשים בירושלים כולל מבנים ליהודים,נוצרים ומוסלמים.
 
 
עוד בחדר האוכל של בית הארחה תלוי ציור שמן גדול ופנוראמי שמתאר את מראה העיר העתיקה בקרוב לפני 130 שנה ובצורה די מדויקת. הציור מהווה פלא מסוים כיוון שהצייר לא ביקר מעולם בירושלים ולמעשה נתגלה הציור במרתף כנסייה באנגליה והיה מיועד להשמדה. הוא הובא לארץ עבר שיקום במעבדת מוזיאון ישראל והגיע לקיר חדר האוכל בטקס שחנך אותו ראש העיר האגדי טדי קולק.
 
 
מתחת למוזיאון הדגמים נתגלה בור מים  שהכניסה אליו דרך בית הקפה וממנו בסוף חדר המוזיאון , יורדים בגרם מדרגות היורד פנימה לבור.בחפירות שעשו בתחילה החברה הבריטית לחקר ארץ ישראל, נתגלתה תעלת מים, יש הסבורים כי היא מימי בית שני שאורכה כשבעים מטר המוליכה ממערב למזרח העיר העתיקה . יש הטוענים להובלת מים לבית המקדש,  יש הטוענים תעלת בריחה ממצודת העיר העתיקה ( תעלה זאת לא נחקרה ביסודיות כיוון שבדרכה הלאה היא עוברת מתחת למסגדים ). כיום סורג מציין את הפתח ומדרגות נוספות בשלבי שיפוץ ליציאה נוספת מן המרתף .
 
לסיום : החשוב ביותר לשבת בבית הקפה המיוחד, להקפיד במרפסת המוצלת בפרגוד ענפי שיחים ,ללגום קפה אחלה ליד שולחנות שעליהם איורים ופסקאות בעברית מהתנך או ליד שולחנות וכסאות מאריחי קרמיקה ארמניים וליהנות מהשקט
 
מנהלות
את הרכב יש לחנות בחניון קרתא וללכת ברגל.
 
 
 
 
 


עמוד ראשי  |  אודות  |   מפת אתר  |  הצהרת פרטיות  |  יצירת קשר
Drop Studio - דרופ סטודיו
© Drop Studio 2009
עיצוב אתרים, בניית אתרים - דרופ סטודיו.

תפריט מנהלהתנתק מהניהול

משרד התיירות רשות הטבע והגנים דידו סנטר טיולים בצפון
מורה דרך מדריך טיולים בגדי הריון שרת וירטואלי מלכה בגדי הריון