מורה דרך | מדריך טיולים - קיסריה  
עברית
English

קיסריה

טיול בקיסריה
 
 
 
 
 
 
 
הערות כלליות: - האתר קיסריה כמעט ללא צל. 
                                   
האתרים בטיול
 
גן לאומי קיסריה
חוף האקוודוק
מוזיאון ראלי
פסיפס הציפורים
 
 
חשיבות קיסריה במרד הגדול- תחילתו של המרד הגדול בקיסריה.
 
 
 
גן לאומי קיסריה
 
האתר בניהול: רשות הטבע והגנים
טלפון למידע ותיאום: 06-6361358
שירותים: יש בכניסה ובאזור המסעדות
הערות: יש מעט מאוד נקודות צל לאורך המסלול.
 
* האתר בתשלום- כ35 ₪ לאדם כולל מיצגים.
* כניסה מומלצת מהתיאטרון ולא מהשער הצלבני.
* סיור באתר בד"כ שעתיים עד שלוש שעות
 
סקירה היסטורית- סרגל תקופות
א.      קיסריה נבנתה סמוך לתחנה ימית של צידונים שנוסדה בסוף בתקופה הפרסית או בראשית התקופה ההלניסטית. בתקופה ההלניסטית כונתה בשם מגדל סטרטון/ שרשון שמו של עבדעשתרת ביוונית, שהוא שמם של שני מלכים צידוניים שהשני מהם הוא בן זמנו של אלכסנדר מוקדון.
ב.      לראשונה נזכר שם המקום בתעודה מן הארכיון של זנון בשנת 259 לפנה"ס, קיסריה שייכת לפחוות דור. בסוף המאה השניה לפנה"ס השתלט זואילוס הטיראנוס של דור על המקום וזמן קצר לאחר מכן עברה העיר לידי אלכסנדר ינאי.
ג.        103 לפנה"ס נכבשה ע"י ינאי, עד הכיבוש הרומי, פומפיוס מחזיר אותה לתושביה הנוכריים. .
ד.      30 לפנה"ס- מגדל סטרטון מוענקת להורדוס אשר בונה עיר נמל רומית (במשך 12 שנים, משנת 22 עד 10/9 לפנה"ס) וקורא לה קיסריה ע"ש הקיסר אוקטבינוס אוגוסטוס.
 
"הוא בחר לו על שפת הים עיר אחת אובדת ושמה מגדל סטרטון, כי הייתה יפת נוף וראויה להתכבד, ובנה מחדש את כולה אבנים לבנות, וקישט אותה בארמון מלכים נהדר ובו הראה לכל את תכונת רוחו הגדולה." (מלחמת היהודים א' כא' ה')
 
ה.      בשנת 6 לספירה הוכרזה קיסריה כבירת הפרובינקיה (עד סוף תקו' ביזנטית).
ו.        המרד הגדול- בעיר התיישבה אוכלוסיה מעורבת של יהודים ונוכרים והסכסוכים ביניהם גרמה לפרוץ המרד. קיסריה שימשה בסיס ללגיונות הרומיים אשר דיכו את המרד.
ז.       לאחר חורבן ירושלים הוכרזה כקולוניה.
ח.      במרד בר-כוכבא שוב שימשה כמרכז לדיכוי המרד.
ט.      במאות 3 ו-4 לספירה חיו בקיסריה פגאנים, שומרונים, יהודים ונוצרים, ביניהם התנא ר' אבהו, אוריגינס ואוסביוס.
י.        בתקופה ביזנטית העיר שגשגה ובסוף המאה ה-6 הייתה לעיר המבוצרת ביותר בארץ.
יא.   בעקבות הכיבוש הפרס 638 לספירה, הפכה קיסריה לעיר שולית.
יב.    ב-17/5/1101 נכבשה ע"י הצלבנים. העיר בוצרה מחדש ע"י לואי ה-9.
יג.     בשנת 1265 נכבשה ע"י בייברס וננטשה עד השלטון העות'מאני.
יד.    במאה ה-19, העות'מאניים יישבו שם פליטים מבוסניה.    
 
כרונולוגיה
·         המאה ה-3 לפנה"ס - 90 לפנה"ס : ישוב פיניקי בשם מגדל שרשון (סטראטון).
·         90 לפנה"ס : סיפוח לממלכת החשמונאים בתקופת אלכסנדר ינאי ·       סוף המאה ה-1 לפנה"ס: בניית העיר קיסריה ע"י הורדוס.
·         6 - 639 : התקופה הרומית והביזנטית.
·         639 : הכיבוש המוסלמי.
·         1251 : ביצור העיר ע"י הצלבנים (המלך לואי ה-9)
·         1265 : כיבוש העיר ע"י הסולטן ביברס.
·         ראשית המאה ה-19 - 1948 : במקום מתקיים כפר בוסני קטן

קיסריה- האתר
 
בכניסה לאתר, לפני התיאטרון הרומי ישנו דגם של קיסריה. ישנו צל בדגם.
הפסלים מחוץ לתיאטרון
פסלים מהתקופה ההלניסטית- תרבות זו שמה לעצמה כערך עליון את היופי והשלמות של הגוף האנושי. בין הממצאים כף רגל ענקית וקרן שפע (קרן שפע הייתה מוצמדת לכל עיר, מסמל שפע, עוצמה ואושר).
פסלים מהתקופה הביזנטית- הפסלים נהיים קטנים יותר וסימלים. פסלון קטן של רועה צאן הנושא שה על כתפו כסמל לישו הדואג לצואנו.
 
 
החומה ההרודיאנית
ממצאים ארכיאולוגים דרומית לתיאטרון מראים שרידי מגדל עגול. לפי המגדלים העגולים שבסבסטיה המשויכים לתקופתו של הורדוס, ההנחה היא שזוהי חומה הרודיאנית דרומית לתיאטרון, זהו השער הדרומי. ישנם קברים- זוהי שיטת קבורה רומית, שער הכניסה עם קברים.
 
התיאטרון
מהקדומים שבתיאטרונות שהתגלו בארץ. התיאטרון נבנה בתקופתו של הורדוס והוא היה פעיל עד התקופה הביזנטית במשך מאות שנים. המיקום נבחר באופן קפדני במיוחד, התיאטרון הכיל 4000 מושבים בערך. התיאטרון נחשף על ידי המשלחת האיטלקית בסוף שנות ה50. במקורו היה בנוי כולו מאבן כורכר וטיח ומאוחר יותר בימיו של ספטימוס סוורוס שולבו בו עמודי שיש ופורפיר.
 • ישנו חור בבסיס המושבים הדרומיים שניתן להיכנס אליהם- נחמד.
 • ישנן מדרגות היורדות ל"מאחורי הקלעים" (לא תמיד פתוח)- נחמד מאוד.
 
הגן ליד התיאטרון
זהו גן המציג אוסף של פריטים ארכיטקטוניים שמקורם במבנים שונים שנחשפו בחפירות ארכיאולוגיות בקיסריה, או נתגלו במקרה. למשל כותרת דורית.
ארמון הצוק/ ארמון הורדוס והפריאטוריום הרומי
 • בתוך הארמון נמצאת כתובת ההקדשה זהו הממצא האפוגרפי היחידי שבו מופיע פונטוס פילטוס (שדן את ישו לצליבה). הכתובת המקורית במוזיאון ישראל.
 • באר מים- עשרות בארות כאלה עם מים מתוקים נמצאו בקיסריה, דבר שמחזק שבתקופת הורדוס המים שנשתו היו מבארות ולא מאמת מים. הבארות תומכות שאמה א' היא פוסט הרודיאנית.
 • בקצה הצפוני של הארמון נחשפו עריכי חרס של בית מרחץ ותעלת ביוב, לפי החוקרים בית המרחץ פוסט הרודיאני.
 
ארמון הורדוס: זוהה על שונית הבולטת פנימה אל תוך הים. בשרידי החדרים המערביים נחשפה רצפת פסיפס בדגמים גיאומטריים .הארכיאולוג אהוד נצר הציע לתארכה כהרודיאנית, ויש המאחרים זאת. עיקר השרידים השתמרו בחלקו הצפוני, מדובר היה באולם גדול עם מסדרונות משני צדדיו. לארמון היו שני מפלסים. מבנה הארמון הפך מאוחר יותר לשמש את מקום מושבם של המושלים הרומיים.
הפריאטוריום כולל שני מכלולים: הארמון התחתון שימש אגף פרטי והארמון העליון שישמש כאגף מנהלי-ממלכתי. האגף העליון היה בנוי סביב חצר פריסטילית ששימש לתפקידיו השיפוטיים והמנהליים שלהשליט וכן לקבלת פנים ואירוח של נכבדים. הארמון העליון נבנה זמן קצר לאחר בניית התחתון. בארמון התחתון נחשפה בריכה מפוארת.
 
בית ממשל
פאולוס (שאול התרסי) היה עצור כאן שנתיים וכתב אגרות. בסוף הוצא להורג ברומא. ישנו חדר עם שלט שבו שהה פאולוס (מבחינה ארכיאולוגית הזיהוי בספק).
 
ממצא מעניין- שירותים ציבוריים, בצמוד לבית הממשל, בדרך להיפודרום. זוהי תוספת מאוחרת לאנשי בית הממשל. הם הוסיפו לעצמם כניסה פרטית להיפודרום.
 
היפודרום
גודל המגרש עצום- 450*90 מ'
נבנה בימי הורדוס, משתרע לאורך קו החוף במקור היה מוקף ספסלי אבן סביב. לאורך הקירות המקיפים את הזירה (הארנה) נחשפו ציורי בע"ח – נראים תיאורים של מחזות ציד, זאת אולי בהשראת הפעילות שנהגו בו. בקצה הצפוני של הזירה נחשפו עמדות הזינוק ומכאן למדים כי המקום שמש גם כהיפודרום, הוצע לקרוא למבנים מעין אילו בשם "היפוסטדיום", שילוב של היפודרום ואצטדיון כאחד.
 
סיפור הנסים באמפיתיאטרון- פונטיוס פילטוס משמש כנציב יהודה בשנים 26 עד 36 לספירה, בזמן אירועי ישו ומוציא אותו להורג. פונטיוס הוא נציב שממנו ישנה עדות ארכיאולוגית במקדש שהקים לכבוד טיבריוס בקיסריה וכותב אבן גדולה- כתובת הקדשה המציינת זאת.
בשנים 26-7 פונטיוס שולח את הלגיון עם נסים (דגלים) לירושלים כאשר על הנסים תמונות של הקיסר. היהודים מגיעים לקיסריה, מתאספים באצטדיון ומתחננים שפילטוס יוציא את הנסים מירושלים. הם משתטחים ואומרים שעדיף למות מאשר שיהיו נסים בירושלים. (ישנו פירוט בקדמוניות י"ח, 55-59/ יוספוס פלביוס)
בשנת 30 פונטיוס נמצא בירושלים, ישו עושה מהומות. בליל הסדר ישו הולך לעליית הגה בגת שמנים ושם יהודה איש קריות מסגיר אותו. פונטיוס שופט אותו וצולב אותו (אח"כ ישו קם לתחייה).
                       
ממצאים מהתקופה רומית מאוחרת/ ביזנטית:
המקדש אוגוסטוס ורומא: המקדש ההרודיאני נקרא מקדש אוגוסטוס ורומא לכבודו של אוגוסטוס קיסר  למקדש היה פרונאוס וקלע עמוק. נבנה במרכזו של מתחם מקודש המוקף בקירות. ע"ס השרידים הציע נצר כי מדובר במקדש פריפטרלי. נחשפו שרידיו של גרם מדרגות שעולה מכיוון מערב ל מזרח. אבני המקדש עשויות כורכר מקומי והוא צופה שכבה עבה של סטוקו משובח אשר נתן מימד של מונומנטליות ופאר. רק בשלב הרומי המאוחר נכנסו למקדש אלמנטים עשויים שיש. על שרידי המקדש נבנתה בתקופה הביזנטית כנסיה אוקטוגונלית ומאוחר יותר מבנה מוסלמי.
לאחר שארץ ישראל עברה לשלטון הנציבים הפכה קיסריה לבירת פרובינקיה יהודה בתקופה זו העיר התרחבה ונבנו בה מבני ציבור מגוונים. העיר התפשטה מזרחה, ובתקופה זו נוספו מבני שוק גדולים. המקדש המשיך לשמש כמקדש רומא ואוגוסטוס ונקרא בשם "סבסטיאון". תופעת המחסנים גדולי המידות גם כן נפוצה בתקופה זו. הארמון של הורדוס הוסב לשמש כמקום מושבם של המושלים הרומיים ובתקופה זו נוספו לו חדרי משרדים שונים. מדרום לארמון נפרס שטח שעליו נבנו וילות של אנשים אמידים שהתעשרו מבעלות על אדמות (באזור השרון). מצפון לכל אחת מן הוילות היה רובע של מחסנים אשר שייך היה לבעל הוילה. נמצאו בנוסף אסמי תבואה תת קרקעיים.
בתקופה הביזנטית הייתה העיר מרכז נוצרי חשוב, ובין השאר חיו בה אבות הכנסייה אוריגיניס (אשר כתב בעיר את "הקספלה" - תרגום התנ"ך ליוונית בחמש גרסאות, 232), ואוזאביוס (אשר כתב בעיר את "האונומסטיקון" - רשימת ישובי א"י, ואת "תולדות הכנסייה"). לעיר חשיבות גדולה בעיני הנוצרים, מאחר ובה התנצר הפגן הראשון - הוא שר המאה (צנטוריון) קורניליוס. בראשית המאה ה-5 חולקה הארץ לכמה מחוזות, וקיסריה נבחרה לבירתה של "פלסטינה פרימה". במאה ה-6 נולד בקיסריה פרוקופיוס, שהפך להיות הסופר של הקיסר יוסטיניאנוס
הוילה
וילה מהתקופה הביזנטית. חצי מהיפודרום כוסה בעפר לטובת בניית וילה מפואר (עובדה זו שימרה כך את ההיפודרום עד ימינו אנו).
 
כבשן סיד- כבשן זה מתקופה מאוחרת יותר- ערבית מוקדמת. הכבשן מחוץ לתחומי העיר הערבית המוקדמת.
 
בית מרחץ- מכלול של בתי מרחץ מתקופת הביזנטית, בית המרחץ נבנה זמן רב לאחר הפסקת פעולתו של האמפיתיאטרון של הורדוס והווה גאווה רבה. לפני כניסת הרוחצים לבית המרחץ, היו נכנסים ל"פָלָאֶסְטְרָה" בה היו מתעמלים. לאחר הטבילה בבית המרחץ באו המתרחצים שנית לפלאסטרה כדי לקבל עיסויים למינהם והתארגנות לקראת יציאה.

לשכת המס- ממוקמת במרכז העיר, מדובר באולם מלבני מוקף חדרים מכל עבריו, מבנה זה היה חלק ממכלול קריית הממשל. נחשף בו פסיפס של אופוס סקטילה המוקף בספסלי אבן, ספסלים אלו שמשו, כך משערים, כמקומות המתנה. אם אכן נכון הדבר פרושו של דבר כי מדובר על מערך בירוקרטי שהוא סממן מובהק של השלטון הביזנטי. לעניין פרוש הכתובת שבפסיפס: "באם תציית לשלטונות המס, אזי אין לך ממה לחשוש". כל המבנה נבנה על רצפה מוגבהת ומשערים כי משמעות הדבר היא על מנת להוריד את רמת הלחות במבנים שנשאו מסמכים הרגישים לרטיבות.
התיישבנו מתחת לקמרון היכן שישנו ציור דהוי של הסעודה האחרונה.
הנצרות וקיסריה:
א.      פטרוס מנצר את קורנליוס, שר צבא רומי, הוא הפגן הראשון שהנצרות מנצרת, זוהי תפנית חשובה (כ-20 שנה לאחר מות ישו).
ב.      פאולוס יושב במעצר בקיסריה וכותב במשך שנתיים אגרות פנייה לכלל הציבור ולא רק יהודים.
ג.        מאה שלישית/ תחילת רביעית- הקיסר דוקליטיאנוס מוציא להורג קדוש בשם פומפיליוס.
ד.      מאה 7- קדוש בשם תאופוליס מחזיק בקיסריה קהילה נוצרית ראשונה.
ה.      אוריגינס הירונימוס- למד עברית וכתב במשך 18 שנה, בין 386 ל-404, את התרגום הלטיני לתנ"ך, זה הידוע בשם וולגאטה, בעזרתו יכלו דוברי הלטינית להכיר את התנ"ך.
ו.        אוזביוס- 275-30 במאי 337  היה בישוף העיר קיסריה  בתקופתו של הקיסרקוסטנטין,היסטוריון , ואחד מן הדמויות המשפיעות ביותר בכנסיה הנוצרית הצעירה והמתגבשת. ועידת ניקיאה בשנת 325, ישב אוזביוס לצידו של קונסטנטין והיה הנואם החשוב ביותר בה. האונומסטיקון של אוזביוס, פיתח ספרייה בעלת 300,000 כרכים.
ז.       במקביל לנצרות- קיסריה גם הופכת למרכז תרבותי יהודי חשוב- רבי הושעיה, ר' אבא, ר' יוחנן.
 
הצד הצפוני של ההיפודרום ישנו פסל הזנקת סוסים למרוץ באזור של תאי ההזנקה. זוהי קוורדיגה (מרכבה עם 4 סוסים).
עזר הדרכה- ניתן לייצר כרטיסי מכירה למרוץ ו"למכור" למודרכים.
 
המיצגים:
 1. סרטון ציר הזמן של התקופות.
 2. היכל הכוכבים- אנשים חשובים של התקופה בצורת הולוגרמה.
 3. מגדל הזמן- סרטון ממוחשב על החפירות, איך נראה הנמל בעבר וכו'.
 
בחלק השלישי עולים על המבצר הצלבני כשבאופק ניתן לראות את רכס הכרמל, רמות מנשה. בבסיס המצודה ניתן לראות את הבנייה הצלבנית ואילו החלק העליון הוא בנייה בוסנית מהתקופה העות'מאנית.
הנמל- הנמל הצפוני חצוב בתוך היבשה, פעולה שנועדה להגנה מפני הגלים והסערות. בבניית הנמל השתמשו בטכניקות רומיות מוכרות של יציקת בטון לתוך תבניות של קונסטרוקציות עץ שהוכנו מראש בתצורה הנדרשת. שוברי הגלים יצרו בעצם שטח בנייה שנכנס מערבית לתחום קו החוף המקורי ושטח זה נוצל אף הוא לבנייה.
 
העיר הצלבנית
העיר הצלבנית מאוד קטנה.
 
השער הצלבני (המזרחי) והכיבוש הממלוכי- לאחר כישלונו של מסע הצלב ה-7 בראשו של לואי ה-9 מלך צרפת (כיבוש ירושלים דרך קהיר- הצפה של הנילוס כמו ששנפל מסע הצלב ה-5). לאחר שלואי משתחרר מהכלא המצרי, הוא מגיע לעכו, לוקח את שארית צבאו והופך אותם ל"צבא בונים בודד". בין השנים 1251-4 הוא מבצר מחדש ערים צלבניות כגון צידון, יפו, עכו ועוד ערי חוף. בקיסריה הוא בונה את החומות והחפיר. הוא גם מכונה לואי הקדוש. (מתוך השיעור של ענת פלד 2/5/05)
השער מאוד מבוצר, הצבא הממלוכי לא כובש דרך השער. בייברס מוצא דרך מקורית לכיבוש- הוא מוריד מהסוסים את מושכות הסוסים והארכובות ומאלתר בעזרתם סולמות, כך חייליו עולים על החומה ע"י הסולמות.
 
הקשרים נוספים לקיסריה:
 • כיבוש האלים של צבא הצלבנים את קיסריה בשנת 1101.
 • סיפור מציאת היונה עם הפתק שהסגיר את מחתרת ניל"י בשנת 1917 (דוח סיור מישור חוף כרמל).
 • פרוץ המרד הגדול בשנת 66 לספירה.
אתר בית הכנסת- האתר נמצא ביציאה הצפונית של העיר העתיקה בהמשך הכביש צפונה.בית הכנסת בקיסריה מוזכר בספרו של יוסף בן מתתיהו "מלחמת היהודים" עם ספר התורה שהיה בתוכו. לפי הכתוב - פה ניצתה האש שהבעירה חיש מהרה את כל יהודה באש המרד נגד הרומאים . לשים לב- החוקרים לא מייחסים את ביה"כ לתקופת המרד אלא מאה 4 לספירה.היהודים בתקופה הרומית המאוחרת היוו אחוז ניכר מאוכלוסיית העיר והם השתלבו במערך הכלכלי אם זה כסוחרים, חקלאים וכו'. חיכוכים עם האוכלוסיה השכנה יצרו לעיתים מחלוקות חריפות ביניהם, אך ישנן גם עדויות המדברות על יחסים טובים עם השכנים הנוכרים דוגמת אזביוס, מאבות הכנסייה, אשר למד כמה מענייני דתם של היהודים מפיו של "עברי".
 
חוף האקוודוקט
בימיו של הורדוס ממדיה של העיר היו קטנים יחסית, ובורות מי תהום סיפקו די מים לצרכיה. עם התרחבותה של קיסריה אותרו מקורות מים נוספים מעבר למקורות המים בתחום העיר:
·         האמה הגבוהה: בשלב הראשון הובילה האמה מים בתעלה יחידה מעינות שוני, כ-12 ק"מ צפונית מזרחית לקיסריה. האמה נישאה על גבי קשתות וחצתה את רכס הכורכר בג'יסר א-זרקא באמצעות מנהרה  חפורה ובעלת פירים לתחזוקתה.
בהמשך נוספה אמה שנייה, אשר הובילה את מי עינות צברין (צפונית לישוב עמיקם). בין עין צברין לעין אביאל נחפרה נקבה של 6 ק"מ, ומשם חצתה האמה את בקעת הנדיב בתעלה פתוחה במהלך 5 ק"מ. אמה זו נבנתה בתקופתו של הקיסר הדריאנוס, ע"י הלגיון ה-10, כפי שניתן ללמוד מכמה כתובות שהוצבו לאורכה. בשלב השלישי והאחרון, נסתמה האמהה השניה, ועליה נבנתה אמה שלישית קטנה יותר, כשהיא ממוקמת על האמה השנייה כלומר היא במפלס גבוה יותר. אמה זו הותקנה כנראה במהלך התקופה הצלבנית.
·         האמה הנמוכה: אמה זו נבנתה ככל הנראה בתקופה הביזנטית. האמה הובילה את מי המעיינות שבאזור ביצות כאבארה (מעגן מיכאל) מאחר ומפלס המעינות היה נמוך ממפלס קיסריה נבנו סכרים בין אזור בית חנניה לאזור מעגן מיכאל, ובאמצעותם נאגרו המים באגם שמפלסו היה דיו על-מנת להוביל את המים לקיסריה. המים זרמו בתעלה חצובה בדופן המערבית של רכס הכורכר, ובהמשכה עברה תחת הקשתות של האמה הגבוהה, ונעה במקביל לה עד העיר. (דוח סיור מישור חוף כרמל).
האמה המזרחית היא הותיקה יותר, ניתן לדעת זאת לפי העובדה שהיא מקושטת משני הצדדים כלומר מאוחר יותר הלביש על הצד המערבי אמה שנייה.
ליד אביאל ישנה תעלת בטון של חברת מקורות. התעלה אוספת את מי הנחל לבריכות מים ע"י סכר במטרה להעשיר את מי התהום. בנקודה זו ישנו מפעל מים עתיק (רומית9 לצד מפעל מים עכשווי.
המבנה מזכיר וילה ספרדית מפוארת, ולא בכדי: הוא מוקדש בעיקר לאמנות לטינו-אמריקנית, אהבתו הגדולה של האספן הארי רקנאטי.
 מוזיאון ראלי
המוזיאון הנמצא ברחובה הראשי של העיר קיסריה נבנה על ידי הארי רקנאטי, בנה הבכור של שושלת הבנקאים דיסקונט . החל לקנות אמנות כבר בשנות ה-50. בביקוריו הרבים ברחבי העולם פגש אותה על כל מימדיה והתאהב, אבל מעולם לא שלח ידו במכחול או במפסלת. "אם אני אוהב לחם זה לא אומר שאני צריך להיות אופה" הוא אומר. 
את היצירות שאסף, ביניהן אוסף אמנות אירופאית ענק ואוסף עצום של אמנות לטינו אמריקנית (לטענתו האוסף הגדול ביותר בעולם של אמנים חיים) איכסן רקנאטי במחסנים בז'נבה. "לא היה בזה טעם כיוון שמאמנות צריך ליהנות" , הוא אומר, ולכן, לאחר שפרש מעסקי הבנקאות, החליט להפוך את תחביבו העיקרי למקצוע.  במוזיאון מוצגת תערוכה קבועה של נמל קיסריה העתיק אותו בנה המלך הורדוס במאה הראשונה לפנה"ס וכן דגמים של אוניות משא ומלחמה שהיו באותה עת. מוזיאון ראלי הוא אחד מארבעה מוזיאונים שהקימו בני הזוג רקאנטי. השלושה הנוספים נמצאים באורוגוואי, צ´ילה וספרד. היצירות נבחרות לפי שיקול דעתם של בני הזוג המשמשים גם כאוצרים של המוזיאון והם מחליטים בכל פרט, גדול או קטן, הקשור למוזיאון וניהולו. הבית בו שוכן המוזיאון נבנה במיוחד למטרה זו והוא נראה כוילה ספרדית רחבת ידיים בת שתי קומות עם חלונות מקומרים ובסגנון הבניה שלובים קשתות, מרפסת פאטיו, שימוש בעץ ובאריחים. המוזיאון מארח דרך קבע תצוגה של אומנות לטינו-אמריקאית מודרנית וכן תערוכות מתחלפות. אגף מיוחד במוזיאון ובו התערוכה "חלומו של הורדוס - קיסריה הימית" מוקדש לסביבה הקרובה של קיסריה ועתיקותיה. רבות מיצירות האומנות, הפסלים והציורים, משתייכות לסגנון הסוריאליסטי. בין יצירות האומנות ניתן לראות יצירות מקוריות של האמן סלבדור דאלי וביניהם : "חד קרן","הפיל מהחלל","אצילות הזמן" ו"ראש ורדים".
 
פסיפס הציפורים
בכניסה לשכונות הצפוניות של קיסריה סמוך לשכונה 2 נתגלתה לפני מספר שנים ריצפת פסיפס מרהיבה ביופיה ובין הגדולות בארץ. הפסיפס שייך לוילה שתוארכה למאה החמישית שישית לספירה. כידוע בקיסריה היו וילות ובתי מידות גדולים ויפים. כהיום גם אז קיסריה שימשה כמקום לאנשים אמידים. בפסיפס ניתן לראות ציפורים,טווסים, וחיות אחרות כגון נמרים ואריות. כולם מסודרים בטורים אלכסונים. בכל טור אלכסוני ניתן לראות את אותו המין של הציפור. הכניסה לאתר ללא תשלום. ניתן להחנות את הרכב במפרץ חניה שיועד לכך ברחוב הראשי סמוך לפניה אל חוף הקשתות.
 
 
 
 
 
 


עמוד ראשי  |  אודות  |   מפת אתר  |  הצהרת פרטיות  |  יצירת קשר
Drop Studio - דרופ סטודיו
© Drop Studio 2009
עיצוב אתרים, בניית אתרים - דרופ סטודיו.

תפריט מנהלהתנתק מהניהול

משרד התיירות רשות הטבע והגנים דידו סנטר טיולים בצפון
מורה דרך מדריך טיולים בגדי הריון שרת וירטואלי מלכה בגדי הריון