מורה דרך | מדריך טיולים - יער אודם -הג'ובה הגדולה  
עברית
English

יער אודם -הג'ובה הגדולה

יער אודם- הג'ובה הגדולה
 
שמורת יער אודם היא שמורת טבע הגדולה ביותר בגולן. בשמורה יער אלונים מפותח, הגדל על אדמת בזלת ,והוא שונה מחורשי הגליל העליון. צמחיית היער עשירה מאוד ומיוחדת.ריכוזים של רכפות, סחלבים נדירים {הפריחה במרס אפריל} ,כרכומים ,פטריות ,צבעוני ההרים ,עכנאי יהודה ועוד.
בשמורה תופעה גיאולוגית מיוחדת , הקרויה מארה ומוכרת יותר בשם ג'ובה. זהו לוע וולקני הנראה כבור תלול קירות. המסלול שלנו הוא לג'ובה הגדולה שביער אודם.
הג'ובה הגדולה
מגיעים למסעדה בכביש 99 מאזור הבניאס או בכביש 98 מאזור דרום רמת הגולן. בצומת יער אודם  אשר בכניסה הדרומית למסעדה, נפנה מערבה לכביש 978 לעבר הישוב אודם. לאחר כ-3 ק"מ נסיעה, וכ- 200 מטרים לפני הפניה לישוב אודם, נראה בצד ימין (מערב) שביל היוצא מהכביש המסומן בסימון שבילים שחור . נחנה את הרכב בצד הכביש ונתחיל ללכת עם השביל השחור.
יער אודם הוא שריד ליער שכיסה בעבר את רוב שטח רמת הגולן. היער משתרע מגובה של 800 מטר עד 1200 מטר מעל פני הים.  היער הינו טבעי, דהיינו לא ניטע על ידי האדם למרות שלאדם יש יד בעיצובו. עצי היער נגזמו ודוללו על ידי בני אדם ורעיה, ובכך התאפשר  לעצים לגדול לגובה רב
לאחר כ-500 מטרים יוביל אותנו הסימון השחור לעבר הפתעה מרשימה - הג'ובה הגדולה, שלפתע פתאום נעמוד על שפתה. הג'ובה הגדולה היא מכתש קטן, אחד מתוך 23 ג'ובות שהתגלו באזור. קוטרה של הג'ובה הגדולה הוא 250 מטרים ועומקה כ-60 מטרים. בתוך הג'ובה נוכל למצוא שלל צמחיה עבותה שנהנית ממשק מים משופר בעקבות אגן הניקוז הגדול.
ישנן שתי תיאוריות רווחות לגבי דרך היווצרות הג'ובות:
  1. הגיאולוג דורון מור גורס כי הג'ובות הן תוצאה של פליטת גז וולקני מן העומק והתפוצצות עזה ללא פליטת לבה .
  2. תיאוריה אחרת אומרת כי הג'ובות הן למעשה גופי מים או שלוליות גדולות שנלכדו מתחת לזרם לבה. בעקבות החום הרב המים הפכו לגז ויצרו חלל גדול שנשבר והתמוטט כתוצאה מבליה.
התצפית מרשימה ומומלץ להנות מסיבוב קצר מסביב לג'ובה. בתחילת החורף פורחים בסביבת הג'ובה הכרכום הנאה והכרכום הצהבהב. המעוניינים יכולים גם לרדת בזהירות לתחתית הג'ובה, לחזור ולטפס בצידה השני ולהמשיך את חצי הסיבוב הנותר. שימו לב כי הירידה והעליה לא קלים.
 

עמוד ראשי  |  אודות  |   מפת אתר  |  הצהרת פרטיות  |  יצירת קשר
Drop Studio - דרופ סטודיו
© Drop Studio 2009
עיצוב אתרים, בניית אתרים - דרופ סטודיו.

תפריט מנהלהתנתק מהניהול

משרד התיירות רשות הטבע והגנים דידו סנטר טיולים בצפון
מורה דרך מדריך טיולים בגדי הריון שרת וירטואלי מלכה בגדי הריון